Aktualitātes

Pievienots: 02.02.2023

Jaunumi Cesvaines pilī

 Motorsporta klubs SK Cesvaine sadarbībā ar Cesvaines pili ir izveidojuši spēli "Annas Natālijas pagātnes pēdu meklējumi". Šī spēle būs pieejama no 20.02 - 17.03. Jautājumu gadījumā zvanīt 23779616 (Dita), 28767935 (Jānis).

____________________________________________________

Pieminot izcilo latviešu tekstilmākslinieci un Tekstilmākslas asociācijas dibinātāju Aiju Baumani, kurai šī gada martā apritētu 80 gadi, no 1.februāra Cesvaines pilī ir apskatāma mākslinieces atstātā radošo darbu kolekcija.

No 1.februāra Cesvaines pilī ir apskatāma izcilās latviešu tekstilmākslinieces Aijas Baumanes atstāto radošo darbu kolekcija.

A. Baumane ir tekstilmāksliniece, kas galvenokārt strādājusi gobelēna un jauktajās tehnikās, kā arī šķiedru mākslas jomā. Māksliniece audusi monumentāla izmēra gobelēnus, kā arī radījusi telpiskas formas darbus. Vienmēr jauni darbi, jaunas autortehnikas, jaunas idejas un eksperimenti, tā varētu raksturot mākslinieces daiļradi. Viņai piemita dziļa tautas tradīciju izjūta, smalkums un spēks.

A. Baumane pirmā darināja latviešu gobelēnu telpā. Jau septiņdesmitajos gados viņa sāka veidot trīsdimensiju tekstilijas. Tas bija kaut kas jauns, neredzēts. Tekstilijas nonāca izstāžu zālēs, parādījās interjerā. Viņa bija jaunu ceļu gājēja un tai pašā laikā – tradīciju glabātāja un uzturētāja.

Tekstilmāksliniece Aija Baumane savos radošajos darbos vienmēr ir atļāvusies  eksperimentēt, meklēt aizvien jaunas izpausmes formas savu filozofisko ideju īstenošanā. Būdama viena no pirmajām Tekstilmākslas nodaļas absolventēm un strādājot LMA, Aija Baumane ir stāvējusi līdzās visu profesionālo Latvijas tekstilmākslinieku paaudzēm, daloties ar savu pieredzi un zināšanām, palīdzot attīstīt topošo mākslinieku individuālo rokrakstu, organizējot izstādes un saturot kopā arī visu paaudžu šķiedras māksliniekus Latvijas Tekstilmākslinieku asociācijā. Ar savu gaišumu un domu skaidrību ļoti labi pratusi motivēt savus studentus un citus māksliniekus radīt jaunus darbus.

A. Baumane dzimusi 1943. gada 13. martā Balgales pagasta «Vairogos». No 1956. līdz 1961. gadam mācījusies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā. Pēc tam 1961.gadā iestājas Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedrā, kuru absolvē 1967. gadā.  Jāpiemin, ka māksliniece studējusi sava tēva Rūdolfa Heimrāta vadībā. No 1962. līdz 1972. gadam A. Baumane bija pasniedzēja Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, pēc tam līdz pat 2019. gadam strādāja Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedrā, kur bija pasniedzēja, asociētā profesore un katedras vadītāja. Būdama profesore, paralēli darbam akadēmijā vadīja pašas dibināto Latvijas tekstilmākslas asociāciju (1994), kura  kā toreiz, tā arī šodien mudina māksliniekus radoši darboties un rīkot aizvien jaunas tekstilmākslas izstādes. Aija Baumane mirusi 2019. gada 12. jūlijā Rīgā.

1989. gadā A.Baumane saņēmusi Latvijas PSR Nopelniem bagātās mākslinieces goda nosaukumu. 2005. gadā viņai piešķirts IV pakāpes Triju Zvaigžņu ordenis.

Mākslinieces darbi eksponēti gan Latvijā, gan ārzemēs – ASV, Kanādā, Francijā, Zviedrijā, Vācijā, Polijā, Norvēģijā, Lietuvā u.c. Viņas darbi atrodas dažādu muzeju kolekcijās Latvijā, Krievijā, Polijā, Ungārijā.

Aiz sevis māksliniece ir atstājusi daudzveidīgus tekstiliju darbus un skaistas atmiņas, tāpēc 4.martā, plkst. 13.00 Cesvaines pils, mākslinieces tuvinieki un Latvijas Tekstilmākslas asociācija aicina uz piemiņas pasākumu, lai atzīmētu mākslinieces 80 gadu dzimšanas dienu un dalītos atmiņās par Aiju Baumani un viņas radošo darbību.

Informāciju sagatavoja: Cesvaines pils vadītāja Linda Bakmane


Marts 2023
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23
24
25
26
27
28
29 30 31  

Seko Cesvaines apvienībai
sociālajos tīklos