Aktualitātes

Pievienots: 17.09.2020

Grāmatu dāvinājums

Piektdienā, 11. septembrī, Cesvaines novada pašvaldība saņēma vērtīgu vēstures mantojumu – profesors Dzintars Edvīns Bušs nogādāja dāvinājumu -  217 grāmatas, kuras piederējušas teologam, Cesvaines vidusskolas dibinātājam, mācītājam Albertam Vītolam.

Dzintars Edvīns Bušs savā dzīves gājuma saknes līdz šim nav bijušas saistītas ar Cesvaines pusi, taču nu profesors nolēmis dāvināt A.Vītola parakstītās grāmatas no savas kolekcijas. Dāvinājumā saņemtās grāmatas ir izdotas aptuveni pirms 100 gadiem, tās ir gan vācu, gan krievu valodā un galvenokārt ir par filozofijas tēmām – zināmu filozofu darbi, tāpat arī tā tam laikam raksturīgi pārdomu darbi.

Vēsture kā grāmatas nonākušas profesora rokās, ir visai neparasta. Pirms aptuveni 45 gadiem, kad Dz. E. Bušs studējis filozofiju, viņa redzeslokā nonākusi informācija, ka Virānes pusē ir iespējams īpašumā iegūt senas ar filozofijas tēmām saistītas grāmatas. Kā atminas profesors, maksa par grāmatu iegūšanu viņa īpašumā, tika norunāta par mugursomām – cik grāmatas spēji ietilpināt somā, tik ieguvi. Interesanti, ka tajā laikā vēl būdams students, Dz. E. Bušs piecas reizes mērojis ceļu pēc grāmatām. Atceroties grāmatu iegūšanas procesu, profesors min, ka daļa grāmatas jau tajā laikā bija sliktā stāvoklī, tas bija bojājis mitrums un grauzēji. Arī šobrīd, redzot dažas no tām, ir saskatāmas bojājumu pēdas. Tās visas visticamāk daudzus gadus bijušas noglabātas kādā nostūrī, kur nebija atrodamas nelabvēļiem. Tā kā Dz. E. Bušs interesējies par filozofiju, viņam saistošas bija grāmatas tieši par šo tēmu, taču, atceroties notikumus, viņš min, ka šajā lauku mājā bija atrodamas vēl citas grāmatas, kas saistītas ar teoloģijas jautājumiem. Kā smej profesors, tajā laikā viņam nešķita svarīgi, ka grāmatas piederējušas Albertam Vītolam un katru no tām rotā oriģināls A.Vītola paraksts un gadskaitlis, kurā grāmata nonākusi viņa rokās, bet gan to saturs.

Dzintars Edvīns Bušs nu bija nolēmis dāvināt grāmatas Cesvaines novadam, lai tās atgriežas tajā pusē, no kuras nācis un kur darbojies A.Vītols. Grāmatu nodošanas laikā parakstīts dāvinājuma līgums un grāmatas nonāks Cesvaines pils muzeja telpās, kur tiek iekārtota Albertam Vītolam veltīta istaba. Kā uzsver muzeja speciāliste Daiga Matroze, šis dāvinājums ir ārkārtīgi vērtīgs, jo var pastāstīt par Vītolu un viņa interesēm. Grāmatas nu tiks reģistrētas krājumā un ‘aprakstītas’.

Dzintars Edvīns Bušs un viņa kundze pēc grāmatu nodošanas muzejam, aplūkoja Cesvaines pili un iepazinās ar muzeja speciālistes stāstījumu par to, kam sekoja ekskursija pa Cesvaines vidusskolu. Pateicamies profesoram Dzintaram Edvīnam Bušam par brīnišķīgo dāvinājumu!

Linda Vanaga,

Autores foto


Aptauja

Kādus pasākumus Jūs labprāt apmeklētu Cesvaines novadā?

Maijs 2021
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14
15
16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
sestdiena, 15.05.2021

Seko Cesvaines novadam
sociālajos tīklos