Koncertstāsts ''Mikrofona aptauja''

29.aprīlī mūsu skolā viesojās talantīgais mūziķis, dziedātājs Daumants Kalniņš ar koncertstāstu "Mikrofona aptauja". Koncertstāsts bija par leģendārā latviešu dziesmu konkursa “Mikrofona aptauja” vēsturi un latviešu nozīmīgākajiem izpildītājmāksliniekiem, dziesmu autoriem un komponistiem. 

Pasākums tika īstenots programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros.

Dejas izrāde ''Tīklā''

Pateicoties programmai "Latvijas skolas soma" skolēniem bija iespēja baudīt dejas izrādi jauniešiem "Tīklā" Madonas Kultūras namā. Tā bija mūsdienīga dejas izrāde, kurā ritmiska mūzika apvienojumā ar kustību un video ieved skatītājus neparastā stāstā.

Stāsts bija par to, kā jauniešiem arvien grūtāk nodefinēt savas personības vērtību, jo sociālo tīklu spiediens rada sajūtu, ka nepietiek ar to, ka tu pats sev patīc. Vēl vajag pamanīties patikt arī citiem. Tas rada spriedzi un

labvēlīgu augsni neskaitāmiem kompleksiem.

Paldies māksliniekiem par lielisko dejas izrādi!

Koncertprogramma ''Ceļojums skaņu pasaulē''.

Pateicoties programmai "Latvijas skolas soma" šodien mums bija iespēja baudīt muzikāli izzinošu koncertprogrammu "Ceļojums skaņu pasaulē",kuru mums sniedza operdziedātāja Evita Teterovska, muzikoloģe Auriga Jermaka un pianists Kaspars Bumbišs.

Paldies māksliniekiem par skaisto un muzikāli izzinošo koncertprogrammu!

Ziemassvētku ekspresis

Pateicoties programmas "Latvijas skolas soma" finansējumam mūsu skolā viesojās skaistās balss īpašnieks Atis Ieviņš, kurš skolēniem novadīja koncertlekciju "Ziemassvētku ekspresis". Ziemassvētku sajūtu esam noķēruši un varam gatavoties gada gaidītākajiem svētkiem!

Teātra izrāde "Kotigoroško"

2.klase 5.decembrī Madonas Kultūras namā skatījās teātra izrādi "Kotigoroško". 

Izstādes apskate

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 6.klase apmeklēja Madonas novadpētniecības muzeju, kur apskatīja izstādi "Latvija iedvesmo". Jauniešiem bija iespēja iepazīt mākslinieku grupas "Daugava 2019" darbus, veikt radošus uzdevumus. Tāpat apskatījām izstādi "Latvijas ģērbonim - 100".

Koncertlekcija "Gadskārtu dziesmas"

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros pie mums skolā viesojās mākslinieces māsas Asnate un Aurēlija Rancānes no mūzikas grupas "Tautumeitas ". Mākslinieces novadīja koncertlekciju "Gadskārtu dziesmas", iepazīstinot skolēnus ar latviešu svētkiem un tradīcijām. Skolēniem bija iespēja kopā dejot un dziedāt ar izcilajām māksliniecēm. Paldies Asnate un Aurēlija par skaisto koncertlekciju! @skoleniem.lv

7.klases skolnieki apmeklēja Kārļa Skalbes muzeju "Saulrieti"

Pateicoties programmai "Latvijas skolas soma 7.klases skolnieki apmeklēja Kārļa Skalbes muzeju "Saulrieti". Skolēni mācību stundās veic projekta darbu par pasaku "Kaķīša dzirnavām".

Muzeja apmeklējuma skolēni guva zināšanas par rakstnieku, par viņa literārajiem darbiem un līdzdarbojās muzeja aktivitātēs.

Koncertlekcija "Ceļš uz lielo skatuvi"

Pateicoties programmai "Latvijas skolas soma" skoleniem bija iespēja baudīt koncertlekciju "Ceļš uz lielo skatuvi".
Paldies Roberts Memmēns un Dagnis Rozins!

Koncertlekcija "Kilograms teātra mūzikas"

Programmas "Latvijas skolas somas" ietvaros mūsu skolā viesojās mūziķi Rūta Dūduma-Ķirse un Jānis Ķirsis ar koncertlekciju "Kilograms teātra mūzikas".

Skolēniem bija iespēja iepazīt teātra mūzikas vēsturi, caur populārām un mazāk pazīstamām dziesmām, kas radītas teātra izrādēm.

Paldies māksliniekiem par brīnišķīgo koncertlekciju!

Muzeja un teātra apmeklējums

7.februārī Cesvaines vidusskolas 12.klases skolēni, iesaistoties programmā “Latvijas skolas soma” , devās  uz Alūksni, kuras laikā apmeklēja muzeju “Alūksnes Bānīša stacija” un Valmieras drāmas teātra izrādi “Kalendārs mani sauc” Alūksnes kultūras centrā.

Multimediālā ekspozīcija “Alūksnes Bānīša stacija ” skolēnus aizveda aizraujošā, virtuālā ceļojumā ar atraktīviem uzdevumiem, kas ļāva uzzināt daudz interesantu notikumu un vēstures faktu par vienīgo regulāri kursējošo šaursliežu vilcienu Baltijā jeb Bānīša staciju. Ne mazāk aizraujoša, interesanta, mūsdienīga, pārdomu un emociju bagāta bija Valmieras drāmas teātra izrāde “Kalendārs mani sauc”, kas vienlaikus ir absurda komēdija un maiguma drāma 3 cēlienos. Izrādes galvenais varonis ir gaišs, sirsnīgs, maigs, ar nerviem slims vīrietis, kurš no galvas ir iemācījies kalendāru un vēlas iestudēt teātri. Teātra izrāde ļāva skolēniem vērot garīgi slima cilvēka dzīves uztveri, kas reizē izsauc gan smieklu šaltis, gan dziļas pārdomas. Pēc izrādes apmeklēšanas skolnieki atzina, ka redzētas izraisa lielas pārdomas par līdzīgu cilvēku dzīves uztveri.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt muzeju “Alūksnes Bānīša stacija” un teātra izrādi “Kalendārs mani sauc”” Alūksnē!

Cesvaines vidusskolas skolotāja Ilze Pliska

Koncertlekcija

Pateicoties programmai "Latvijas skolas soma", skolēniem bija iespēja izbaudīt muzikālu koncertlekciju " Leģendas mūzikā",kuru vadīja dziedātāji Mārtiņš Kanters un Mārtiņš Jātnieks.

Paldies māksliniekiem par brīnišķīgo koncertlekciju!

Koncertlekcija "Leģendas mūzikā"

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 1.novembrī plkst.9:40 Cesvaines vidusskolas aulā skolēniem būs iespēja baudīt koncertlekciju, kuru vadīs dziedātājs ''Mārtiņš Kanters".

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros skolēniem bija iespēja satikties skolas aulā ar vīru kopu "Vilki". Tika izdziedātas latviešu karavīru dziesmas no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. Vizuāli prezentēti kara ieroči un izteikts lepnums par latviešu tautas kara mākslu.

Mūsu zeme vienmēr ir nosargāta!

Izstādes apmeklējums

10. klase apmeklēja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Alekseja Naumova izstādi "PASAULES AINAVA. ŅUJORKA, PARĪZE, VENĒCIJA, RĪGA, HONKONGA, KANĒ, RUNDĀLE..."

Koncertlekcija "Es mīlu Tevi, Latvija!"

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 25.aprīlī skolas aulā baudījām koncertu "Es mīlu Tevi, Latvija!". Koncerta laikā skolēni iepazina Latvijas novadus un kopā izdziedāja visiem zināmās dziesmas.

Gatavošanās vēstures eksāmenam

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 9.a un 9.b klasei notika Latvijas Nacionālās vēstures muzeja lekcija- "Apskati LNVM ekspozīciju, atkārto un gatavojies eksāmenam vēsturē" .

Aprīļa pasākumi

Mācību filmiņas

Mācību filmiņas par galda kultūru "Zelta uzvedība skolā. Galda kultūra."

Izstādes apmeklējums

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 10.klases skolēni apmeklēja Madonas novadpētniecības muzeju. Dizaina un tehnoloģijas mācību stundas ietvaros apskatīja izstādi "Gaisma".

Koncertlekcijas

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros, Cesvaines vidusskolas skolēniem ir iespēja izjust Ziemassvētku noskaņu, mūzikas stundu laikā, klausoties divas koncertlekcijas "Ziemassvētki mums apkārt" un "Ziemassvētku pasaka". 

Muzeja apmeklējums

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 5.klases skolēni un skolotāja Sarma Kurme apmeklēja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstādi "Latviešu bēgļu nometnēs vākti skaitāmpanti". Muzejs tika apmeklēts Sociālo zinību un vēstures stundas ietvaros.

Muzeja apmeklējums

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 9.klases skolēni apmeklēja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju,lai aplūkotu Latvijas Tekstilmākslas asociācijas mākslinieku jaunrades darbus izstādē “Atjaunotās vērtības” un Ģirta Burvja telniecības darbus izstādē “Metāla origami”.

Koncertlekcija

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros izskanēja skaista koncertlekcija "Dzeja un mūzika". Paldies Artai un Mikum Abaroniņiem!

4. klase iepazīst Braku sētu

20.septembrī 4.klases skolēni kopā ar skolotājām-Sarmu un Dinu, devās mācību ekskursijā "Iepazīsti Braku sētu". Skolēni klātienē varēja skatīt, taustīt senos priekšmetus, kurus izmantoja savā ikdienā mūsu senči. Atrodoties Brakos, sajutām senatnīgo latvju sētas gaisotni, darbojāmies praktiski, skaitot vērojot, paturot atmiņā.

 

Pasākums tika finansēts programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros.

Izrāde 1.-4.klasei

Cesvaines vidusskolas sākumskolas skolēniem bija iespēja izrādi baudīt brīvā dabā. Sadarbībā ar Cesvaines Kultūras namu, programmas "Latvijas skolas soma" izrāde bērniem "Sunītis un kaķenīte" notika skvērā pie Cesvaines Kultūras nama. Skolēni priecājās, jo varēja izrādi piedzīvot klātienē. 

Izrāde skolēniem

Programmas "Latvijas skola soma" kultūras aktivitātes iepriecinās skolēnus arī šajā mācību gadā.

8.septembrī plkst. 10:00, skvērā pie Cesvaines kultūras nama, 1.-4.klašu skolēniem būs iespēja piedzīvot jautru izrādi "Sunītis un Kaķīte".

Koncertlekcija “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija”.

Programmā iekļautas nozīmīgākās un simboliskākās Atmodas laika dziesmas, kas savijas kopā ar stāstu par Latvijas valsts neatkarības atgūšanu.

https://www.visc.gov.lv/lv/media/13691/download

Koncertieraksts "Īkstīte"

Svinīgs koncerts "Īkstīte", kas šovasar izskanēja greznajā Rundāles pilī, lai šodien ļautu bērniem piedzīvot skaistu senās mūzikas skanējumu fantāziju rosinošā pasaku pasaulē.
Cesvaines vidusskolas sākumskolas skolēniem pateicoties programmai "Latvijas skolas soma" bija iespēja šo koncertierakstu noskatīties attālināto mācību laikā. 

Muzikāli izglītojošā tiešsaistes nodarbība "No trokšņa līdz skaņdarbam".

3. un 4.klases skolēniem 30.aprīlī piedalījās ZOOM tiešsaistes nodarbībā "No trokšņa līdz skaņdarbam". Skolēni aktīvi darbojās līdz. 

Kino mūzikas vēsture

Dziedātājs Mikus Abaroniņš kopā ar multiinstrumentālisti Artu Abaroniņu kultūrizglītības programmā "Latvijas skolas soma" sagatavojuši koncertlekciju "Kino mūzikas vēsture". Tā ir īpaši digitālā formātā veidotā nodarbība par kino mūzikas vēsturi, izmantojama gan attālinātā mācību procesā, gan klātienē klasēs. Skolēniem būs iespēja uzzināt, kā veidojies kino un kā mūzika palīdzējusi šim žanram attīstīties. Vairāk info: https://lv100.lv/jaunumi/koncertlekcija-kino-muzikas-vesture/

 

Cesvaines vidusskolas 6.klases skolēniem mūzikas stundas laikā bija iespēja noskatīties koncertlekciju un apgūt mācību stundas tēmu "Kino mūzikas vēsture."

Koncertlekcija "Imantam Kalniņam 80"

Cesvaines vidusskolas 5.-8.klašu skolēniem mūzikas stundas ietvaros būs iespēja noskatīties tieššaistes koncertlekciju ''Imantam Kalniņam 80''.

Par godu slavenajam komponistam speciāli ir radīta koncertlekcija, kurā jaunieši varēs iepazīt gan komponista skaistāko mūziku, gan uzzināt par komponista bagāto mūžu. 

Koncertā piedalīsies dziedātāja Ieva Sutugova kopā ar Jāņa Miltiņa vadīto muzikālo grupu.

Monoizrāde "Pazudušais dēls"

Cesvaines vidusskolas 9.-12.klašu skolēniem 8.martā būs iespēja tiešsaistē redzēt Ērika Vilsona monoizrādi '"Rūdolfa Blaumaņa Pazudušais dēls". 

Nacionālā teātra izrāde "Margarēta "

Kā programmas ''Latvijas skola soma'' noslēdzošais pasākums 2020.gada 15.decembrī bija Nacionālā teātra izrāde ''Margarēta'', kuru ''ZOOM'' tiešraidē vēroja 10.-12.klašu skolēni. 

Tiešsaistes koncerti

Cesvaines vidusskolas visu klašu skolēniem bija iespēja piedzīvot divus tiešsaistes koncertus "Ziemassvētki apkārt zemeslodei" un ''Dejas un mūzikas attīstība caur gadsimtiem''. Paldies SIA Framest Music, ka devāt skolēniem patīkamu svētku noskaņu. 

Mans mīļākais karš

Novembra mēnesī 6.klase skatījās dokumentālo animācijas filmu ''Mans mīļākais karš''. 

Meistarklase “Stelles – audums – tautasdziesma” Ērgļos

12.10.2020., pateicoties programmai “Latvijas skolas soma", Cesvaines vidusskolas 10.klases jaunieši devās uz Ērgļiem, kur viesojās SIA “Mailīšu Fabrika” – vietā,  kurā notiek mūsdienīgu audumu ražošana, saglabājot senču tradīcijas. Apmeklējuma laikā jaunieši piedalījās meistarklasē “Stelles – audums – tautasdziesma”, kuras laikā uzzināja daudz interesantu faktu par aušanas tradīcijām Latvijā, aplūkoja 12 dažādos laikos gatavotās stelles. Šī ir unikāla vieta Latvijā, kur var redzēt vienuviet tik dažādas stelles: trizuļu stelles, sviru stelles, kā arī Latvijā izgudrotās un patentētās divu veidu Viļumsona stelles un visbeidzot programmējamās stelles – tā saucamās 21.gs. datorstelles. Apskatāmi arī aužamie stāvi , uz kuriem  auda 9.gs. Pārsteidzoši ir arī daudzveidīgie “Mailīšu Fabrikā” radītie gatavie izstrādājumi – segas, galdauti, pirts dvieļi, kas ar lielu mīlestību tapuši kādās no darbnīcā esošajām stellēm. Viesošanās laikā jauniešiem bija iespēja apskatīt  Rīgas Dizaina un Mākslas Vidusskolas audzēkņu darbus, kuri tapuši projekta “Tērpi no Latvijā audzētas aitu vilnas” laikā. Pataustot un salīdzinot 10 dažādu aitu vilnas šķirnes, bija iespēja noteikt, kura ir vislabākā, vienlaikus varēja iepazīties ar mūsdienīgiem tērpiem un aksesuāriem, kuri tapuši no šīs vilnas. Tie ir mēteļi, vestes, apmetņi, cimdi, cepures, masāžas zābaki, pirkstu lelles, somas – izstrādājumi, kurus radījuši projekta dalībnieki. Kā atzina paši jaunieši, šajā mācību ekskursijā bija lieliska iespēja gūt radošas idejas sava modes produkta izstrādei, apgūstot modes dizainu dizaina un tehnoloģiju kursā. Paldies Ilzei un Inesei Mailītēm par mūsu uzņemšanu SIA “Mailīšu Fabrikā”  un  programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju gūt zināšanas un pieredzi šādā veidā. Iedvesmojoši! Ir vērts doties uz Ērgļiem!

 

Cesvaines vidusskolas dizaina un tehnoloģiju skolotāja Ilze Pliska

Skolēni programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros apmeklē Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju

Sākoties jaunajam mācību gadam, turpinās programmas “Latvijas skolas soma”

piedāvātās iespējas skolēniem klātienē iepazīt Latvijas mākslas un kultūras nozari,

tādejādi papildinot skolā gūtās zināšanas. Izmantojot šo iespēju, Cesvaines

vidusskolas 4.- 6., skolēni mājturības un tehnoloģiju stundās kopā ar skolotājiem

apmeklēja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāles, kur apskatīja

Latvijas tekstilmozaīkas biedrības biedru darbu izstādi “Spēles ar audumu” un jostu

meistares Māras Krieviņas izstādi “Viss sākas ar punktu”. Vērojot izstādes “Spēles ar

audumu” darbus, skolēni uzzināja, ka tekstilmozaīka top šujot kopā mazus auduma

gabaliņus, kā rezultātā veidojas interesanti, mozaīkai līdzīgi raksti. Visiem auduma

gabaliņiem jābūt izgrieztiem precīzi pa kontūrlīniju, lai tie cits citam labi piegulētu un

būtu viegli sašujami kopā sarežģītā ģeometriskā rakstā. Tekstilmozaīkas darbos krāsu

izvēle var būt visdažādākā – no spilgti kontrastējošiem krāsu salikumiem līdz

mierīgos pasteļtoņos veidotiem rakstiem. Skolēni secināja, ka gan šujot tektilmozaīku,

gan darinot pērļu vainadziņus ir nepieciešama ļoti liela pacietība. Ar lielu interesi

skolēni apskatīja Māras Krieviņas izšūtos pērļu vainagus, kas savulaik bija ne tikai

tautas tērpa elements, bet raksturoja arī tā valkātājas noteiktu dzīves posmu. Izstādē

redzamajos vainagos ir atspoguļota visas Latvijas novadu krāsu un ornamentu

dažādība. Šādu izstāžu apmeklējums ir lielisks veids, kā mācību stundas padarīt

interesantākas un uzskatāmāk apgūt tēmas par kompozīciju, krāsu mācību, izšūšanu,

šūšanu. Paldies muzeja darbiniekiem par izstāžu organizēšanu!

Cesvaines vidusskolas dizaina un tehnoloģiju skolotāja Ilze Pliska

K.Skalbes memoriālais muzejs ''Saulrieti"

Pateicoties programmai "Latvijas skolas soma" 7.klašu audzēkņi apmeklēja K.Skalbes memoriālo muzeju "Saulrieti".

11.klase mācību ekskursijā apmeklē muzejus

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 11.klases skolnieki apmeklēja K.Skalbes memoriālo muzeju "Saulrieti" un brāļu Kaudzīšu memoriālo muzeju "Kalna Kaibēni".

ides izpēte Varakļānos- pa grāfa Borha piedzīvojumu takām

3.a klases skolnieki kopā ar klases audzinātāju devās uz Varakļāniem, kur apmeklēja Varakļānu pili un piedalījās vides izpētes programmā skolēniem ” Pa grāfa Borha piedzīvojumu takām Varakļānos”.


Pasākums tika organizēts, pateicoties programmai ''Latvijas skola soma'' finansējumam.

4.klase apmeklē Rūdolfa Blaumaņa muzeju "Braki"

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 4.klases skolēni kopā ar klases audzinātāju apmeklēja Rūdolfa Blaumaņa muzeju "Braki". 

11.klase apmeklē teātra izrādi Valmieras teātrī

Pateicoties programmai ''Latvijas skolas soma'' 18.februārī 11.klases kolektīvs un viņu audzinātāja Lilija Kanaviņa apmeklēja Žila Verna teātra izrādi "80 dienās apkārt zemeslodei".

Skolēni apmeklē Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju

Iesaistoties programmā “Latvijas skolas soma” , Cesvaines vidusskolas 6.b, 7., 8.a, 9.a un 9.b klases skolēni mājturības un tehnoloģiju stundās kopā ar skolotājiem apmeklēja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāles. Muzeja apmeklējuma laikā skolēni apskatīja tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” izstādi “No dabas ziedu vainadziņš, man krāsains dzīpariņš”, Artūra Vītiņa personālizstādi “Redzamais. Neredzamais” un iesaistījās aizraujošā un izzinošā muzejpedagoģiskajā programmā – “Kas ir pilsētbūvniecība?”. Izstādes “No dabas ziedu vainadziņš, man krāsains dzīpariņš” apmeklējuma laikā skolēni priecājās par austajiem lakatiem un segām, kas darināti no dzijas, kura krāsota ar augu krāsvielām, uzzināja daudz jauna par Latvijas dabas krāsu bagātību un daudzveidību. Ar lielu aizrautību skolēni iesaistījās arī muzeja sagatavotajā uzdevumā “Prusaciņa mākslas detektīvs”, kur, apskatot A. Vītiņa košo gleznu izstādi, meklēja gleznu fragmentus. Ar aizrautību un interesi skolēni iesaistījās arī muzejpedagoģiskajā programmā - “Kas ir pilsētbūvniecība?”. Izmantojot dažādu veidu apbūves plānus, skolēniem bija iespēja uzzināt pilsētbūvniecības pamatprincipus, apbūves plānu un dažādu noteikumu nepieciešamību. Šādu izstāžu apmeklējums ir lielisks papildinājums mājturības un tehnoloģiju stundās apgūstamajām tēmām par aušanu, kompozīciju, krāsu mācību, kombinētajiem darbiem. Pēc izstāžu apmeklēšanas skolēni atzina, ka redzētie darbi ir ļoti iedvesmojoši un interesanti, un šāda veida mācību stundas ir daudz aizraujošākas. Paldies muzeja darbiniekiem par izstāžu organizēšanu!

Cesvaines vidusskolas mājturības un tehnoloģiju skolotāja Ilze Pliska

6.klašu ekskursija uz Gulbeni

Pateicoties programmai "Latvijas skolas soma", Cesvaines vidusskolas 6.klases decembrī apmeklēja izglītojošo un interaktīvo centru "Dzelzceļš un tvaiks".

Bildes skatiet šeit.

Meistarklase ar aktrisi Elīnu Vāni

28.oktobrī Cesvaines vidusskolas skolēniem bija lieliska iespēja iepazīties ar lielisko aktrisi Elīnu Vāni. Aktrise iesaistīja skolēnus dažādās aktivitātēs un pastāstīja par savas karjeras veidošanos un attīstību. Paldies Elīnai Vānei, diena Cesvaines vidusskolā bija izdevusies!

5.klases mācību ekskursija

17.oktobrī 5.klase mācību ekskursijas ietvaros apmeklēja Rūdolfa Blaumaņa memoriālo muzeju "Braki" Ērgļu pagastā.

7.klases mācību ekskursija

17.oktobrī 7.klases skolēni kopā ar audzinātāju I.Luci un latviešu valodas skolotāju S.Leimani apmeklēja J.Poruka muzeju - Druvienas veco skolu. Pirms ekskursijas skolēni lasīja J.Poruka stāstu ''Kauja pie Knipskas'' un rakstīja radošo darbu - vēstuli Cibiņam vai Bunģim. Muzejā skolēni erudīti atbildēja uz gides uzdotajiem jautājumiem un aktīvi iesaistījās aktīvā pasākumā - sniega kaujā.
Tā kā ir Karjeras nedēļa, skolēni devās arī uz Rankas pagasta bioloģisko saimniecību "Ķelmēni", kur iepazinās ar maizes tapšanas procesu un dāvanā saņēma arī Ķelmēnu produkciju.
Paldies Druvienas vecās skolas muzejam un Ķelmēnu saimniecei par sirsnīgo uzņemšanu un interesanto stāstījumu!

10.klases mācību ekskursija

10.oktobrī Cesvaines vidusskolas 10.klase devās mācību ekskursijā. Skolēni apskatīja Siguldu - Turaidas muzejrezervātā piedalījās piedzīvojumu pilnā orientēšanās spēlē, kura visus piepildīja ar pozitīvām emocijām. Vēlāk bērni uzkāpa arī Cēsu pils tornī.

Zinātnieku nakts 2019

27.septembrī 12.klases skolēni piedalījās pasākumā "Zinātnieku nakts 2019" Rīgā, Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā.


"Latvijas skolas soma" Cesvaines vidusskolā 2019./2020.mācību gadā

Ir sācies jaunais mācību gads un iniciatīva "Latvijas skolas soma" turpina Cesvaines vidusskolas skolēniem dod iespēju iepazīt Latvijas kultūru, mākslu un  zinātni. Piešķirtais finansējums šajā mācību semestrī ir 2051€.

 

No 2018./2019.mācību gada Cesvaines vidusskolas skolēni no 1.-12.klasei uzsāk dalību lielākajā Latvijas valsts simtgades programmas iniciatīvā – „Latvijas skolas soma”.

Šīs iniciatīvas mērķis ir nodrošināt mācību procesa ietvaros izzināt un pieredzēt Latvijas dabas un kultūras vērtību, kā arī iepazīt zinātnes un inovācijas attīstību Latvijā.

Iniciatīva „Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana ikvienam Latvijas 1. - 12. klases skolēnam. Iniciatīva veidota kā kompleksa, starpdisciplināra programma, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu un nacionālo identitāti, attīstītu kultūras izpratni, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību.

6. septembrī, tūkstošiem skolēnu no visiem 119 Latvijas novadiem tikās Rīgā, atklājot Latvijas valsts simtgades lielāko iniciatīvu „Latvijas skolas soma”. Īpašā pasākumā Arēna Rīga skolēni piedalījās radošās darbnīcās un koncertā „100 Latvijas stāsti 100 minūtēs”. Piedaloties atpazīstamiem māksliniekiem, koncertā tika apspēlēta Latvijas vēsture, kultūra, tradīcijas un vērtības šodienas skatījumā, nepieciešamība ikvienam nepārtraukti attīstīties un augt, veidojot nākotnes Latviju.

Šajā pasākumā  piedalījās arī Cesvaines vidusskolas 7 skolēni un skolotāja. 8.a klases skolniece Meldra Dzerkale atklāj, ka bijusi priecīga, ka tikusi uz ''Skolas somas'' atklāšanas pasākumu. Iespaidi no pasākumi bijuši saviļņojoši. Pirmoreiz bijusi uz  tāda veida pasākumu, ļoti sajūsmināja priekšnesumi, gaismas, efekti. Bija iespēja darboties radošajās darbnīcās, kas ir ļoti labi jauniešiem, kuri brauca no tālienes un kamēr gaidīja ''Latvijas skolas somas'' atklāšanas koncertu. Protams, bija arī padomāts par ēdināšanu. Jebkurā gadījumā izjūtas šajā pasākumā bija superīgas! Bet 6.klases skolnieks Mārtiņš Markuss Bērziņš atklāj, ka viņam ir paticis viss ekstremālais, piemēram, pasākuma laikā šovu rādīja velo triālisti ''Karters''.

Paldies, skolas administrācijai un skolas šoferītim Jurim Andersonam, par iespēju apmeklēt šo skaisto pasākumu.

 Lāsma Markevica

Cesvaines vidusskolas iniciatīvas „Latvijas skolas somas” koordinatore


Projekta aktivitātes

21. septembrī 6.-12.klases skolēniem bezmaksas, pateicoties šim iniciatīvas projektam, bija iespēja noskatīties Latvijas spēlfilmu „Bille”. Pēc filmas noskatīšanās, skolēniem latviešu valodas stundā bija jāraksta recenzija par šo filmu, kā arī kopā ar skolotāju tika pārrunāts šīs filmas saturu.

9. oktobrī 6.klase kopā ar klases audzinātāju Ingunu un latviešu valodas, literatūras skolotāju Selgu Leimani, pateicoties iniciatīvai "Latvijas skolas soma" ietvaros, devās uz muzeju- Kārļa Skalbes “Saulrieti”. Pirms došanās skolēni kopā ar skolotāju Selgu Leimani literatūras stundās iepazinās ar K.Skalbes pasakām un dzejoļiem. Muzejā skolēni klausījās gides stāstīto un atbildēja uz jautājumiem. “Saulrieti” ir pozitīvu emociju garants un mēs paši kļūstam zinošāki, gudrāki un labāki.

Cesvaines vidusskolas 11., 12., 9.a un 9.b klašu skolēni apmeklēja muzeju iniciatīvas "Latvijas skolas soma" ietvaros. Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstādes- "Brīvības cīņas Madonas novadā" un Austras Celmiņas "Tekstīlmāksla", Kristīnes Rubenes gleznas. Skolēni papildināja savas zināšanas vēsturē un ieguva pozitīvas emocijas!

Šī diena muzejā, lai kļūst par iedvesmas avotu nākošajās literatūras stundās, jo skolēniem pašiem būs jākļūst par pasaku meistariem, dzejniekiem un pat stāstniekiem, radot nelielu literāru darbiņu par mācību ekskursijā uzzināto un piedzīvoto.
Frāze “Kāpēc vairot sāpes, lai vairojas prieks!” bija mūsu devīze šajā pasaku ķēniņa valstībā.

Bildes šeit

 

2. – 3.klašu mācību ekskursija uz Siguldu.

10.oktobrī 2. – 3. klases skolēni devās mācību un atpūtas ekskursijā uz Siguldu -gleznaino pilsētu Gaujas senlejas krastos. Mūsu piedzīvojums sākās jau agri no rīta, kad visi kopīgi sagaidījām autobusu un pēc plkst. 8:00 izbraucām no Cesvaines vidusskolas stāvlaukuma. Ceļā tika pavadītas aptuveni 2h, līdz ilgi gaidītā Sigulda tika sasniegta.

Gida pavadībā, mūs veda uz Turaidas pili, aplūkot arheoloģiskās izpētes gaitā atrastos priekšmetus, kā arī uzzināt interesantus faktus par viduslaikiem pilī iekārtotajās ekspozīcijās. Gide pastāstīja par lībiešiem un viņu kultūru, varējām apskatīt lībiešu tautas tērpu. Vislielākais piedzīvojums un prieks bija kāpt augstajā Turaidas pils tornī. No torņa pavērās izcila Gaujas senlejas ainava.

Piestājām arī pie Turaidas Rozes piemiņas vietas, kur noklausījāmies leģendu par Maijas nesavtīgo mīlestību un uzticību. Pakavējāmies arī Turaidas baznīcā. Tā ir viena no vecākajām koka baznīcām Latvijā, būvēta 1750. gadā.

Ekskursijas noslēgumā bijām pie Gūtmaņalas. Tā ir lielākā ala Baltijā. Gūtmaņalas sienas ir bijušas daudzu notikumu liecinieces un glabā uzrakstus jau no 17.gadsimta.

Ar to arī ceļojums bija galā un mēs draudzīgā noskaņojumā devāmies mājupceļā. Esam priecīgi, ka visi kopā iepazinām tik  skaistu un vēsturiskiem notikumiem bagātu vietu Latvijā!

Skolotājas - Iveta Āboliņa un Ginta Libeka

Bildes šeit

 

 Leļļu teātris ''Kā zaķīti pasargās''

 21.novembrī, Cesvaines vidusskolā, pateicoties iniciatīvai ''Latvijas skolas soma'', viesojās leļļu teātris ''Kā zaķīti pasargās''. 

Šo izrādi skatījās 1.-6.klases skolēni. Liels paldies aktieriem par tik jautru izrādi. Bērni bija sajūsmā!  

 

A. Pumpura muzejā Lielvārdē

Pateicoties iniciatīvai ,,Latvijas Skolas soma”, kuras ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam tiek nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, Cesvaines vidusskolas 9.ab un 10. klase š.g. 29.novembrī viesojās A. Pumpura muzejā Lielvārdē.

Tas ir brīnišķīgs muzejs,  kur var ne tikai iegūt informāciju par latviešu tautas varoni Lāčplēsi, eposa autoru Andreju Pumpuru, par Lielvārdi un Lielvārdes jostu, bet arī pašam uz brīdi kļūt par Lāčplēsi, Laimdotu, Andreju Pumpuru,  izcīnīt spraigo cīņu starp Lāčplēsi un Tumšo bruņinieku.Skolēni ar interesi un azartu iesaistījās muzeja darbinieces vadītajās aktivitātēs. Divas stundas, pārģērbjoties, atraktīvi darbojoties, paskrēja vēja spārniem.

 Blakus muzejam guļ liels akmens - Lāčplēša gulta (ap 80 t) ar atlūzu, kas ieguvusi Lāčplēša segas nosaukumu. Abi akmeņi savulaik atradušies Daugavā blakus Lielvārdes salai. Skolēni  lika rokas uz akmens, lai piepildās viņu karstākas vēlēšanās. Turpat apskatāms t.s. Spīdalas koka bluķis, kas atvests no Aizkraukles. Nogājām arī lejā pie  klinšainā krasta, kura piekājē viļņojas Daugavas plašie ūdeņi.

Ekskursija tiešām bija izdevusies, bagātu iespaidu pārpilna.

Skolotājas Lilija Kanaviņa, Ilze Pusvilka un Sarma Kurme 

 

Dzelzceļa muzejs Gulbenē

Pateicoties iniciatīvai 'Latvijas skolas soma", 11. novembrī Cesvaines vidusskolas 8.a un 8.b klases jauniešiem bija iespēja apmeklēt Gulbenes izglītojošo un interaktīvo dzelzceļa muzeju'' Dzelzceļs un Tvaiks''. 
Muzejs pārsteidza ar viesmīlību un plašo piedāvājumu. Lielu izbrīnu izraisīja puzle, kura atklāja, ka dzelzceļa sekmīga darbība piesaista vairākus desmitus profesiju. Jauniešus iepriecināja iespēja katram pašam darboties. Atziņa, ka dzelzceļniekiem labi jāpārzina ķīmija, fizika, matemātika, IT, jauniešus darīja domīgus. 
Paldies muzejniekiem un iniciatīvai "Latvijas skolas soma''! 
Uz Gulbeni ir vērts doties!  

Skolotājas Ingrīda Evardsone un Ilze Pliska

18.decembrī arī  7.klases apmeklēja izglītojošo un interaktīvo centru "Dzelzceļš un tvaiks". Skolēniem bija iespēja iepazīties ar dzelzceļa vēsturi, iepazīties ar fizikas un ķīmijas mācību, kuru sāks apgūt nākamajā mācību gadā. Lieliska iespēja dzīvē piedzīvot un izprast mācību stundā stāstīto.Centrā bija iespēja atkārtot ceļu drošības noteikumus, it īpaši dzelzceļa tuvumā.  Skolēni aizrautīgi klausījās centra darbinieka stāstītajā un aktīvi darbojās ar centra piedāvātajām aktivitātēm.  

SkolotājasLāsma Markevica un Olita Ķimele

 Bildes šeit

 

Animācijas filma ''Saule brauca debesīs''

Kā noslēdzošais šī semestra iniciatīvas ''Latvijas skolas soma'' pasākums bija animācijas filma ''Saule brauca debesīs'' . 1.a klases skolēns Jānis stāsta par filmā redzēto: "Sākumā vilks gribēja nozagt saules meitu. Arī velna meita gribēja nozagt saules meitu.  Viņi aiznesa viņu uz noslēpumu aku. Saule un mēness redzēja, ka viņiem ir nozagta meita. Saule uzticēja trim bērniem, lai atrod saules meitu. Viņi gāja lielu ceļu, pāri kalniem. Viņiem uzbruka velna meitas vilki. Kad parādījās nakts, vilki iemuka savos akmeņos. Bērni paslēpās alā. No paša rīta, galvenajam, kuram bija uzticēts atrast saules meitu,aizgāja līdz upei. Mazais bērns arī aizgāja līdz upei un teica, ka māsa ir pazudusi. Lielais brālis atbildēja-kas mums, viņa pati atradīs ceļu, mums jāatrod ir saules meita. Brālis teica, ka ir jāglābj māsa. Galvenais teica- labi. Meklējot parādījās tumsa. Uzkāpa uz akmens. Māsa atnāca līdz viņiem. Māsai rokās bija burvju pupas. Iestādīja zemītē pupas. Tad izauga gara pupa. Viņi uzkāpa debesīs. Viss no augšas bija skaists. Lielais puika teica-ejam glābt saules meitu, mēs jau esam šeit ilgi. Bet mazais puika teica, padzīvosimies vēl mazliet. Pēc laika, viņi nokāpa lejā un turpināja ceļu. Viņi atrada vilku. Vilks ar kazu paslēpa saules meitu, noliekot viņu gulēt. Bērni ieraudzīja kazu un vilku. Kaza un vilks bēga. Viņi paslēpās akā, kurā dzīvo velna meita. Galvenais bērns, ieleca akā. Viņam bija uzdāvināts zobens un veiksme. Ielecot akā, viņš ieraudzīja daudz sejas, kuras teica- mūžība, mūžība, mūžība. Bērns nesaprata, kāpēc saka- mūžība. Sejas atbildēja- Tu dzīvosi mūžību. Bērnam, lai tiktu ārā no akas, bija jāatdod saules dāvinātā veiksme. Viņš atdeva veiksmi un nokļuva pie velna meitas, kur arī gulēja saules bērns. Velna meita saindēja ogas, kuras apēda galvenais bērns. Dziesmā dziedāja, ka tās nebija ogas, tās bija saules bērna asaras. Brālītis un māsiņa brīnījās, kur lielais bērns tik ilgi kavējās. Nāca palīgā suņi, kuri palīdzēja atrast galveno bērnu. Viņš bija sastindzis, jo bija ieēdis saindētās ogas. Māsiņai bija uzdāvinātas no saules- saules puteklīši. Viņa viņam uzbēra virsū puteklīšus. Lielais brālis atdzīvojās. Bērni gāja glābt saules meitu. Bērni cīnījās ar velna meitu, vilku un kazu. Viņi uzvarēja. Aizgāja pēc saules meitas, kura bija iespundēta dzelzs cietumā.  Tā bērni izglāba saules meitu. Saule ar mēnesi bija laimīgi un aizlidoja tālu prom. "

 

Izstāde "Gobelēns un mode"

2019.gada janvārī, iesaistoties programmā “Latvijas skolas soma”, Cesvaines vidusskolas 6., 8.a, 8.b, 9. a un 9.b klases meitenes kopā ar mājturības un tehnoloģiju skolotāju apmeklēja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāles, kur apskatīja Ilmas Austriņas un Daces Austriņas izstādi “Gobelēns un mode”. Izstādes apmeklējuma laikā skolnieces iedvesmojās un priecājās par Ilmas Austriņas unikālajiem lielformāta gobelēniem (gobelēns - tekstilmākslas izstrādājums, kas darināts dekoratīvo paklāju aušanas tehnikā). Iedvesmojoši bija arī Daces Austriņas radītie tērpi, kuriem atsevišķas  detaļas ir papildinātas ar Ilmas Austriņas austajiem audumiem. Šīs izstādes apmeklējums ir lielisks papildinājums mājturības un tehnoloģiju stundās apgūstamajām tēmām par aušanu, šūšanu, kombinētajiem darbiem. Pēc izstādes apmeklēšanas skolnieces atzina, ka  redzētie darbi ir ļoti iedvesmojoši, interesanti, rūpīgi un gaumīgi. Var redzēt, ka gobelēni tapuši ilgākā laika posmā un prasa ļoti daudz pacietības. Paldies muzeja darbiniekiem par izstādes organizēšanu, māksliniecēm par iespēju baudīt šo skaistumu! Vēlam daudz radošu ideju arī turpmāk!

Cesvaines vidusskolas mājturības un tehnoloģiju skolotāja Ilze Pliska

 

Balvu Novada muzejā

Iesaistoties programmā “Latvijas skolas soma”, 13. februārī Cesvaines vidusskolas 8.a un 8.b klases skolēni devās uz Balvu Novada muzeju, lai rastu priekšstatu par Ziemeļlatgales nemateriālo kultūras mantojumu. Skolēni piecās muzeja ekspozīciju zālēs mūsdienīgā valodā un izteiksmes veidos iepazinās ar tradicionālo mūziku, folkloru, paražām, cilvēku prasmēm un citām vietējām vērtībām. Ar lielu aizrautību un degsmi muzeja apmeklējuma laikā skolēni piedalījās vienā no latviešu gadskārtu svētku tradīcijām, pārtopot par Meteņdienas budēļiem – zirgu, lielo lāci, mazo lāci, nāvi, dzērvi, čigānieti, zaķi, saimnieku, un citām maskām, tādējādi nosacīti atzīmējot viduspunktu starp Ziemassvētkiem un Lieldienām jeb ziemas un pavasara saulgriežiem, kas iezīmē ziemas beigu tuvošanos un pavasara tuvošanos. Pēc šādas aktivitātes skolēni secināja, ka dziedātprasme, senču tradīciju zināšana un vēlme tās saglabāt izpaužas rotaļīgajās paražās un spēlēs gan ikdienā, gan gadskārtu svētkos. Šis muzeja apmeklējums ir lielisks papildinājums mūzikas, vēstures, ģeogrāfijas, matemātikas stundām. Muzejā izmantoti dažādi multimediji un inovatīvas tehnoloģijas, lai ekspozīcija būtu interesanta dažādām paaudzēm un interešu grupām. Muzeja interjera elementi ekspozīcijā kombinēti ar moderniem mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem un tehnoloģijām - skārienjūtīgo ekrānu programmās aplūkojams plašs informatīvais materiāls, video projekcijas, novatorisks grafiskais dizains. Ekspozīcija ļauj uzrunāt dažādu paaudžu cilvēkus vienlaikus, atraktīvā veidā iepazīstina un nodod kultūras mantojumu nākamajām paaudzēm. Paldies Balvu Novada muzejam un iniciatīvai "Latvijas skolas soma''!

Cesvaines vidusskolas skolotājas Ingrīda Evardsone un Ilze Pliska

 

Ekskursija uz Rēzekni

15.marts 9.a klases skolēniem pienāca ar patīkamu saviļņojumu-atkal dodamies ekskursijā.Pateicoties klases meitenēm, šis maršruts bija mūsu skolai neraksturīgs-Rēzekne.Mēs šo dienu izmantojām pilnvērtīgi-tika apskatīts un iepazīts Ančupānu memoriāls- liecība 2.pasaules kara šausmām,uzkāpts Ančupānu skatu tornī, kas dažiem ļāva pārvarēt bailes un uz Rēzekni paskatīties no 28 m augstuma.Iepazīta Rēzeknes pilsētas vēsturiskā daļa un protams-apmeklējām Latgales un Latvijas skanīgāko koncertzāli-Gors, kur apmeklējām Rīgas leļļu teātra izrādi "Zelta zirgs" pēc J.Raiņa darba motīviem.Izrāde savdabīga.Jauniešu domas dalījās.Secinājums- jaunieši vairāk jāved uz labām un arī mūsdienīgi radītām izrādēm.Paldies iniciatīvai " Latvijas skolas soma"" par doto iespēju uz mākslu paskatīties no cita skatu punkta un pie reizes arī apmeklēt Rēzekni, koncertzāli ''Gors'' ,ko lielākā daļa skolēnu iepazina pirmo reizi.Skolēnu redzes loks noteikti kļuva plašāks.

Skolotāja Sarma Kurme

 Bildes šeit 

Jūlijs 2024
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  

Seko mums
sociālajos tīklos