Aktualitātes

Pievienots: 13.03.2018

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltīts atceres pasākums 25.martā Cesvainē

 „Mūs nenomāks.
Dievs jaunu dienu dos...”
                 (Zinaīda Lazda)

 25. martā plkst. 9.00

Cesvaines Evaņģēliski Luteriskajā baznīcā

KOMUNISTISKĀ GENOCĪDA UPURU PIEMIŅAS DIENAI VELTĪTS ATCERES PASĀKUMS

dievkalpojums un ziedu nolikšana pie represēto akmens baznīcas dārzā

 

Drīz jau būs apritējis septītais gadu desmits pēc 1949.gada 25.martā padomju režīma veiktās Latvijas iedzīvotāju deportācijas, kad uz Sibīriju izsūtīti tūkstošiem baltiešu, no Latvijas teritorijas tika izvesti vairāk nekā 42 tūkstoši latviešu. Represiju mērķis bija likvidēt lielākās lauku saimniecības, tādā veidā gan mazinot atbalstu nacionālajiem partizāniem, gan galvenais - radīt bailes plašos sabiedrības slāņos, tā nodrošinot paklausību arī tajos laikos aktuālajai kolhozu sistēmas ieviešanai, bet ne tikai. Par “pretvalstisku elementu” varēja kļūt ne tikai lauku māju ar iekoptām zemēm, saimnieks, kurš tika lamāts par “kulaku”, bet arī tas, kurš vienkārši atļāvās nepiekrist vietējam vadītājam. 1949.gadā tika izsūtīti 2,28% no visiem Latvijas iedzīvotājiem jeb katrs piecdesmitais cilvēks, kas tikai skaidri apliecina, ka šo traģēdiju ir pārdzīvojusi teju ikviena Latvijā vēsturiski dzīvojoša dzimta.

Ir apzināts, ka no tagadējā Cesvaines novada tika izvesti 428 cilvēki no 3 mēnešu līdz 87 gadu vecumam, tai skaitā 130 bērni, pusaudži un jaunieši. Ceļā un izsūtījumā mira 65 cilvēki, bet vairāki bērni tur piedzima.

Pieminot komunistiskā genocīda upurus, dienas garumā daudzviet Latvijā norit atceres pasākumi, tai skaitā arī Cesvainē. Jau no paša rīta, pulksten 9.00, Cesvaines evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks dievkalpojums un  piemiņas brīdis, kurā ar lūgšanām un domām pieminēsim izsūtītos un mirušos cilvēkus, kuri cietuši no represijām vai gājuši bojā izsūtījumā. Dievkalpojumam sekos ziedu nolikšana pie baznīcas dārzā esošā  pieminekļa. Cesvaines novada politiski represētie iedzīvotāji pēc svētbrīža ir aicināti  pie kopējā pusdienu galda, bet kam sekos Cesvaines tautas deju kolektīva uzstāšanās. Pēc pusdienām notiks kopīga dokumentālās filmas "Lidija" (filma par Lidiju Lasmani-Doroņinu) skatīšanās.  

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena ir latviešu tautas sēru diena. Daudzu cilvēku atmiņās šie notikumi vēl arvien ir dzīvi un neaizmirstami. Ikvienā dzimtā ir kāds atmiņu stāsts par veiksmīgu izglābšanos, bet vēl vairāk ir tādi, kuru tuvinieki vai viņi paši ir cietuši daudzus bada gadus izsūtījumā.

Šī ir viena no skumjākajām Latvijas vēstures lappusēm, tādēļ ik gadu 25.martā godinām izsūtīto cilvēku piemiņu.

Linda Vanaga,

Grāmatas “Cesvainieši” materiāli, LSM un IR.lv informācija


Aptauja

Kādus pasākumus Jūs labprāt apmeklētu Cesvaines novadā?

December 2018
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11
12
13 14
15
16
17 18
19
20
21
22
23
24 25
26
27 28 29 30
31
 
Monday, 31.12.2018

Seko Cesvaines novadam
sociālajos tīklos