Aktualitātes

Pievienots: 13.05.2020

Kas atrodams pārtikas pakās skolēniem Cesvaines novadā?

Kopš valstī ir noteikta ārkārtējā situācija, skolēni izglītojas attālināti – no mājām ar viedierīču palīdzību.

Tā kā skolēni fiziski neapmeklē mācību iestādes, valstī kļuva aktuāls jautājums par valsts budžeta dotāciju izlietošanu brīvpusdienu nodrošināšanai 1., 2., 3. un 4. klases izglītojamiem. Cesvaines novad dome pieņemts lēmums par laikposmu, kad valstī ir noteikta ārkārtējā situācija, piešķirtos valsts budžeta līdzekļus, atbilstoši pašvaldības domes lēmumam, ir izlietojusi pašvaldības administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušo1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8. un 9. klašu izglītojamo ēdināšanai, kas nāk no trūcīgām, maznodrošinātām vai daudzbērnu ģimenēm (neatkarīgi no minēto izglītojamo izglītības ieguves formas vai vietas). Līdzīgi kā daudzviet Latvijā, pašvaldība lēmusi sagatavot un nogādāt bērnu dzīvesvietā pārtikas pakas.

Šobrīd, maija sākumā, jau ir sagatavotas un bērniem nogādātas divas pārtikas pakas – pirmā adresātus sasniedza īsi pirms Lieldienām, bet otrā  paka novadā deklarētajiem bērniem no daudzbērnu, trūcīgām vai maznodrošinātām ģimenēm piegādāta pirms maija brīvdienām. Cesvaines novadā katrā reizē sagatavotas 65 pārtikas pakas.

Paku komplektēšana un nogādāšana ir vidusskolas ēdināšanas nodaļas kompetencē. Ar paku saturu iepazīstināja nodaļas vadītāja Iveta Aveniņa. Kā stāsta I. Aveniņa, paku sagatavošana bija laikietilpīgs process, bet tā kā bija svarīgi tās piegādāt pirms svētkiem, darbs tika darīts ļoti operatīvi. Aptaujājot vecākus, noskaidrots, ka viena ģimene ir svaigēdāji, kuriem pārtikas pakā ievietoti tādi produkti, kurus tie izvēlas patērēt uzturā savā ikdienā. Kā stāsta ēdināšanas speciāliste, pirmā paka bija nedaudz mazāka par otro, bet tajā atrodami produkti no visām uzturgrupām. Pakā bija atrodams – pusžāvētā desa, aknu pastēte, pilnpiena biezpiens, kausētais siers, skābais krējums, eļļa, olas, majonēze, jogurts, kā arī tā sauktais ‘skolas piens’. Savukārt otrā paka bija nedaudz bagātīgāka, kā arī tika padomāts par nelieliem našķiem. Pakā ievietoti spageti makaroni, cīsiņi, aknu pastēte, olas, pilnpiena biezpiens, skābais krējums, kausētais siers, ‘skolas piens’, kondensētā piena bundžiņa, šokolādes krēms, jogurts, bumbieri, dažas šokolādes konfektes, “Rasēns”, mazā sulas paciņa un cepumi “Salmiņi” vai kukurūzas nūjiņas.

Iveta uzsver, ka paku satura sastādīšanā tiek ievērotas valstī noteiktās uztura vadlīnijas, kā arī Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) darbinieki kontrolē paku sastāvu. Tā kā Cesvaines novadā pakas sagatavotas ļoti pārdomāti (viss ir oriģinālajos iepakojumos, nekas nav uz vietas gatavots un pakots, kā arī pārbaudīts produktu saturs, jāsastāv no visām pārtikas produktu grupām), PVD ir izteicis atzinību un pozitīvi vērtējis šīs pārtikas pakas.

Lai arī šķiet, ka paku komplektēšana varētu būt laikietilpīgs process (tas tā arī ir), lielu daļu laika un labu loģistiku pieprasa arī paku piegāde bērnu dzīvesvietās. Piegādi veikuši paši ēdināšanas nodaļas darbinieki.

Vaicājot, vai ir saņemtas kādas atsauksmes par pakām, ēdināšanas nodaļas darbinieki bilst, ka saņemtas vien divas pozitīvas īsziņas, kā arī, apvaicājoties saņēmējiem, visi ir apmierināti ar pakām. Lai gūtu viedokļus, atsauksmes un ieteikumus, ikviens no paku saņēmējiem ir aicināts tos izteikt – iesūtīt ēdināšanas nodaļas darbiniekiem.

Linda Vanaga,
foto no Ivetas Aveniņas personiskā arhīva


Aptauja

Kādus pasākumus Jūs labprāt apmeklētu Cesvaines novadā?

Maijs 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Seko Cesvaines novadam
sociālajos tīklos