Aktualitātes

Pievienots: 21.04.2018

2.maijā pasākums Cesvainē par godu Latvijas Senāta senatoriem, kas nākuši no Cesvaines novada teritorijas

Šajā gadā atzīmēsim Latvijas simtgadi, taču 100 gadu slieksni sasniedz ne vien mūsu valsts, bet arī Latvijas Senāts, kas bija kasācijas instance Latvijas tiesu sistēmā līdz 1940.gadam. Gatavojoties Senāta simtgadei, kas būs 2018.gada 19.decembrī, Augstākā tiesa ir uzņēmusi filmu par senatoriem – tiesnešiem, kas strādājuši Senātā no 1918.gada līdz 1940.gadam.

Iepriekš minētajā laikā darbojušies 30 senatori, kuru dzimtās vietas ir visā Latvijas teritorijā. Mēs, Cesvaines novads, varam lepoties ar diviem senatoriem, kas nāk no mūsu novada teritorijas. 

Augstākā tiesa ir pagodināta aicināt cesvainiešus skatīties dokumentālo filmu “Senatori”. Tiesas pārstāvji arī piedalīsies gan filmas seansā, gan citos pasākumos, kas 2.maijā saistībā ar šo notikumu norisināsies Cesvainē. Augsti novērtējam cesvainiešu ieinteresētību savu novadnieku piemiņas izzināšanā un godā celšanā. 

Filma “Senatori” ir par vēsturi un tiesnešiem – personībām. Mēnesi pēc Latvijas valsts dibināšanas, 1918.gada 19.decembrī, tika izveidots Latvijas Senāts, kas bija augstākā tiesu instance Latvijas tiesu sistēmā brīvvalsts pirmajā posmā līdz 1940.gadam. Tātad 2018.gads ir Latvijas Senāta simtgades gads.

Filma ir stāsts par trīsdesmit senatoriem – tiesnešiem, kas strādājuši Latvijas Senātā. Spēcīgiem juristiem un daudzpusīgām personībām, kas ar savām zināšanām un darbu veidoja Latvijas valsti un palika tai uzticīgi arī pēc neatkarības zaudēšanas, gan mirstot izsūtījumā, gan gadu desmitus strādājot Latvijas labā trimdas zemēs.

Taču tas nav tikai stāsts par vēsturi, bet arī par pēctecību un šodienu. Latvijas Senāta darbu un tradīcijas turpina Augstākā tiesa, un tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs saka: tā nav plauktos nolikta vēsture. Atjaunotās Latvijas Republikas Augstākās tiesas pirmais priekšsēdētājs Gvido Zemrībo senatorus sauc par Latvijas tiesu zelta fondu.

Filma “Senatori” ir par mīlestību. Senatori mīlēja savu valsti, savu darbu un savas ģimenes, pret kurām liktenis bija skarbs – padomju vara tās iznīcināja, sašķēla, lika pamest Latviju. Taču bērni, mazbērni un mazmazbērni turpina senatoru dzīves, un viņu stāstītie dzimtu stāsti ir filmas emocionālā vērtība.

Filma “Senatori” ir par Jūsu novadniekiem. Iezīmējot Latvijas kartē senatoru dzimtās vietas, redzams interesents fakts – gandrīz puse no trīsdesmit senatoriem ir dzimuši vidzemnieki. Divi no viņiem – Miķelis GOBIŅŠ un Aleksandrs GUBENS – tagadējā Cesvaines novadā.

Miķelis Gobiņš dzimis 1866.gadā Kārzdabā pareizticīgo garīdznieka ģimenē. Divus gadus vēlāk ģimene gan pārcēlusies uz Kuldīgu. Savukārt 1879.gadā Kraukļu pagastā dzimušais Aleksandrs Gubens ar dzimto pusi saistīts ciešākām saitēm, jo viņa tēvs ilgus gadus te bijis Nikolaja skolas pārzinis un vienīgais skolotājs.

Miķelis Gobiņš bija starp pirmajiem sešiem Latvijas senatoriem, kas iecelti augstajā amatā jau 1918.gadā. Bijis Kriminālās kasācijas departamenta pirmais priekšsēdētājs. Miris 1931.gadā.

Aleksandrs Gubens darbu Latvijas tiesu sistēmā sāka kā Tiesu palātas tiesnesis, bet jau 1920.gadā iecelts par senatoru. Pēc Gobiņa nāves ievēlēts par Senāta Kriminālās kasācijas departamenta priekšsēdētāju, 1934.gadā arī par Latvijas Senāta Apvienotās sapulces priekšsēdētāju. Tātad bija Latvijas tiesu sistēmas augstākais tiesnesis līdz par Senāta likvidācijai 1940.gadā. Miris bēgļu gaitās Vācijā 1952.gadā. 

Tepat līdzās Sarkaņu pagastā dzimtās mājas bija senatoram Jānim Ankravam, mazliet tālāk – Saikavā Jēkabam Grotam.

Kā redzams – filma ir interesanta mums, kas turpina Senāta darbu, un tā varētu būt interesanta Jums, kas turpina dzīvi tajās vietās, kas deva stipro sakņu sajūtu senatoriem. Atzinība pašvaldībai, kura šīs intereses savienojusi kopīgā filmas skatīšanā un citos pasākumos. Augstākās tiesas priekšsēdētājs un tiesneši tiksies arī ar pašvaldības deputātiem un iestāžu vadītājiem un novadīs stundu 9.–12.klasēs Cesvaines vidusskolā. Dienas noslēgumā kopā ar cesvainiešiem klausīsimies koncertu Cesvaines ev.-luteriskajā baznīcā, kurā skanēs Aleksandra Gubena māsas Marijas Gubenes tautas dziesmas un ērģeļmūzika.

Plkst. 16.00 Cesvaines evaņģēliski luteriskajā baznīcā norisināsies koncerts par godu novadnieku – Augstākās tiesas senatoru Aleksandra Gubena un Miķeļa Gobiņa, kā arī latviešu pirmās ērģelnieces, mūziķes Marijas Gubenes atcerei. Koncertā izskanēs M.Gubenes un citu autoru skaņdarbi jauktā kora “Cesvaine” un ērģelnieka Aigara Reiņa izpildījumā.

Pasākuma laikā notiks arī svinīga Tautas saimes grāmatas parakstīšana un nodošana nākamajam novadam. Par Tautas saimes grāmatu rakstījām jau iepriekšējā numurā, bet atgādinām, ka tā ir Rīgas aktīvo senioru alianses iniciēts projekts, kura laikā pa visu Latviju no novada uz novadu ceļo 25 grāmatas (katrā valsts kultūrvēsturiskajā novadā piecas). Šis ir projekts par godu Latvijas 100.gadadienai, kur ikviena pašvaldība brīvprātīgi ir aicināta fiksēt vēsturiskās liecības, atmiņas un visu citu mūsuprāt svarīgāko brīvā formā. Tāpat ikviens iedzīvotājs ir aicināts atstāt savu vēstures liecību, atmiņu stāstu vai novēlējumu Latvijai (ja ir vēlme ierakstīt savu vēlējumu grāmata, lūdzu, sazināties ar laikraksta redaktori Lindu Vanagu, tālrunis 64852030, e-pasts linda.vanaga@cesvaine.lv). 2.maijā svinīgā pasākumā grāmata tiks nodota nākošai pašvaldībai, bet novembrī visas grāmatas nonāks pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, kas tās nodos glabāšanai Nacionālajā bibliotēkā.

Rasma Zvejniece (Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja)

Linda Vanaga, mājaslapas administratore

 Aptauja

Kādus pasākumus Jūs labprāt apmeklētu Cesvaines novadā?

January 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21
22
23
24
25
26 27
28 29 30
31
 

Seko Cesvaines novadam
sociālajos tīklos