Aktualitātes

Pievienots: 27.07.2020

23. Latviešu mūzikas svētku ietvaros Cesvaines ev. lut. baznīcā koncerts „Saulrieta violeto ērģeļu stāsts”

23. Latviešu mūzikas svētku ietvaros Cesvaines ev. lut. baznīcā koncerts

„Saulrieta violeto ērģeļu stāsts”

4. augustā plkst. 20.30

 

Vēsture liecina, ka Cesvainē jau kopš seniem laikiem ir bijušas dziļas profesionālās mūzikas tradīcijas, kas saistītas ar Cesvaines ev. lut. baznīcu un ērģelēm. Pirmās ērģeles vecajā Cesvaines baznīcā jau skanējušas 1779. gadā. 1879. gadā baznīcā iebūvētas ērģeļbūvnieka F. Ladegasta ērģeles ar 34 balsīm, kuras tajā laikā ir bijušas lielākās no Latvijas lauku baznīcu ērģelēm. Kā ērģelnieki tur spēlējuši, Ādams Daugulis, Marija Gubene, Otto Zariņš,, Valdis Zeltkalns, Olga Trekše, Marģeris Zariņš un bieži Cesvainē viesojās arī komponisti Alfrēds Kalniņš un Ādams Ore.  Baznīca ir kalpojusi kā garīgais un kultūras vērtību centrs. Padomju laikā baznīca tiek izpostīta, ērģeles aizvestas, bet kopš 1996. gada Cesvaines ev. lut baznīcā atrodas ērģeļbūvnieka Augusta Martina 24 reģistru ērģeles.

„Visas savas jaunās dienas- gadus padsmitos esmu nodzīvojis pa torņiem. Visu savu spēka mūžu – gadus labākos tēvs mans nostrādājis neskaitāmās baznīcās par ērģelnieku. Es no iekšpuses un ārpuses pazīstu Āraišu, Jaunpiebalgas, Cēsu un Cesvaines torņus. Dziļi lejā skan ērģeles... Galvu reibinošā augstumā esmu atspiedies uz saplaisājušas sijas un raugos ziemeļvakaros. Zaļi meži, zili meži, violeti meži... Violeti meži pazūd violetos mākoņos. Ieiet un pazūd, ainavai trūkst horizonta, viss ir sapnī tīts.Dziļi lejā skan Elgāra „Vakara melodija”. Ducina bass, kreisā roka pavada, labā uz trešā manuāļa spēlē meldiju. Vox celestis – debesu balss! Tēvs nezinu kāpēc iemīļojis šo dzidro reģistru. Virspus violetā – purpurs ar oranžām malām. Bet es sēžu tornī un esmu pašlaik augstākais puika Cesvaines draudzē. Es gribētu ar tevi draudzēties, bet nezinu, kur tevi meklēt, jo nezinu, kā tevi sauc...

Ērģeļu skaņas uzvanda tādas ilgas! Skaņas tagad nāk nevis no lejas, bet no violetajiem mākoņiem. Bet violetie mākoņi ir tie paši... Un tālumā Kraukļi, Dzelzava, Jaungulbene.  Kur tās skaņas varēja pazust? Bet tad viņas atkal lēni izpeld no violetās tāles.” No Marģera Zariņa autobiogrāfiskā stāsta „Saulrietu violetās ērģeles”

4. augusta saulrieta  violeto ērģeļu stāstā Cesvaines ev. lut. baznīcā  skanēs gan latviešu komponistu ērģeļmūzikas vēstures skanīgās lappuses, gan varēs iepazīties ar nesen tapušajiem jaundarbiem. Koncertā dzirdēsim Alfrēda Kalniņa (1879 – 1951), Marģera Zariņa (1910 – 1993), Paula Dambja (1936), Riharda Dubras (1964) neaizmirstamās  kompozīcijas. Kā viens no īpašiem skaņdarbiem skanēs  Pētera Vaska (1946) Viatore. „Darbs radies pēc Roterdamas pilsētas pasūtījuma, kas tagad bija viena no Eiropas kultūras galvaspilsētām. Sacerējuma pamatā ir divas tēmas. Lēnā – ceļinieka tēma, kas pamazām attīstās, zemā reģistra instrumentiem pakāpeniski apaugot ar augstāku stīgu instrumentu skanējumu, līdz sasniegta kulminācija visā orķestrī. Pasaulē ir ieradies cilvēks, ceļinieks, ar savu mūža nebeidzamo gaitu – piedzimšanu, personības veidošanos, izaugsmi, mīlestību – līdz sasniegta virsotne. Tad pakāpeniski viss atgriezeniskā secībā noklust – cilvēka dzīves ritums ir noslēdzies. Viņš šajā pasaulē ir bijis vienīgi ceļinieks. Savukārt otrā tēma – ātra, strauja, tā zvaigžņu mirga, zvaigžņotā bezgalība. Pakāpeniski abas tēmas, savstarpēji mijoties, veido kompozīcijas formu” (Pēteris Vasks). Ērģeļu versijas pirmatskaņojums notika 2002. gada 15. septembrī Liepājas Sv. Trīsvienības baznīcā. Pie ērģelēm bija profesors Tālivaldis Deksnis. Pateicoties Tālivalža Dekšņa redzējumam un atbalstam Cesvaines ev. lut. baznīcā ir A. Martina vēsturiskās ērģeles. Koncertā skanēs arī jaunās latviešu komponistes Madaras Pētersones (1989) skaņdarbs ērģelēm Timestays, wego, tulkojumā „Laiks iet, jūs sakāt? Ah nē! Diemžēl laiks paliek, mēs ejam”, kas 2019. gada augustā ieguva pirmo vietu starptautiskajā Karla Orfa kompozīciju konkursā Minhenē.

Saulrieta violeto ērģeļu stāstu 4. augusta vakarā plkst. 20.30 Cesvaines ev. Lut. baznīcā mums izstāstīs Rīgas Doma mūzikas direktors un Katedrāles ērģelnieks, „Lielās Mūzikas balvas 2019” laureāts Aigars Reinis.

Daiga Matroze,

Cesvaines ev. lut. baznīcas ērģelniece, koncerta organizatore


Aptauja

Kādus pasākumus Jūs labprāt apmeklētu Cesvaines novadā?

Augusts 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24
25 26 27 28 29 30
31  

Seko Cesvaines novadam
sociālajos tīklos