Aktualitātes

Pievienots: 21.01.2019

Saulieša gads

Augusts Saulietis — viens no ievērojamākajiem latviešu klasiskās literatūras autoriem — dzimis Grašu pagasta „Sauliešos” („Kūrēnos”) 1869. gada 22. decembrī. Saulietis darbojies visos literatūras veidos — dzejā, prozā, drāmā, publicistikā —, arī tulkojis, atdzejojis, bijis starp grāmatu apgāda „Zalktis” izveidotājiem, strādājis par latviešu valodas skolotāju Grašu pagasta skolā un Cesvaines vidusskolā, kurai 2019. gadā aprit 100. gadskārta. Saulietis rosīgi piedalījies Cesvaines kultūras dzīvē: uzstājies ar priekšlasījumiem, bijis Grašu bibliotēkas dibināšanas iniciators, vācis ziedojumus Doku Ata piemineklim, piedalījies teātra iestudējumos, bijis arī režisors.

2019. gadā Augustam Saulietim — 150. Pēc Cesvaines kultūras veicināšanas biedrības iniciatīvas, 2018.gada nogalē domes deputāti piešķīra 2019.gadam Augusta Saulieša vārdu. Šī gada mērķis ir aktualizēt rakstnieka literāro mantojumu, novada iedzīvotājus, īpaši skolēnus, informēt par Saulieša dzīves un darba gaitām novadā, kā arī valsts līmenī popularizēt rakstnieka un mūsu novada vārdu.

Šajā gadā daudzas aktivitātes veltītas Augusta Saulieša jubilejai, taču visi pasākumi netiek koncentrēti tikai ap rakstnieka dzimšanas dienas datumu (22.decembri), bet tiek organizēti visa gada laikā, sasaistot ar novada kultūras un izglītības iestāžu darba ritmu un iespējām. Saulieša gadā aktivitātēs iesaistās gandrīz visas pašvaldības iestādes, piemēram, Cesvaines vidusskolā plānots literārās prēmijas konkurss un, iespējams, publiska konference ar zinātniskajiem lasījumiem. A.Saulieša darbu fragmenti tiks iekļauti izglītojošajā darbā pirmsskolā, kā arī izmantoti par iedvesmu mākslas skolā. Saulieša daiļrade tiks izmantota arī pašdarbības kolektīvu repertuārā – korim, orķestrim, tautas teātrim. Šis uzskaitījums ir tikai neliela daļa no visa plānotā. Arī pašvaldības izdevumā "Cesvaines Ziņas" katru mēnesi informēsim par aktualitātēm jubilejas gadā, dažādiem gaidāmajiem pasākumiem un interesantiem faktiem par A.Saulieti un viņa daiļradi.

Linda Vanaga

 

Augusts Saulietis
Jaunā gadā

Es ceļā stāju… Jauns gads ir sācies —
No torņa tumsā to vēsta zvans.
Kāds būs no viņa ieguvums mans? —
Ar gudru mieru, sirds, saņemt to mācies!

Ne lepns tieci, ne arī par vārgu:
Ja asinis skaņāk no tevis rit,
Vai smagāks vesers tevi vēl sit —
To saņem visu kā dāvanu dārgu!

Tur ārā ir sajucis labs ar ļaunu:
Ne allaž par prieku ir palicis prieks,
Un bēdu rājiens — gan grūts, bet ne lieks…
Nu atgriezties sevī un dzīvi sākt jaunu!

Ja laimes meklēt velti es gāju —
Kaut nebūtu velts man šis mūža malds:
Lai arī rūgtais top atziņā salds! —
Jauns gads ir sācies — es ceļā stāju.

 1923


Aptauja

Kādus pasākumus Jūs labprāt apmeklētu Cesvaines novadā?

Februāris 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26
27
28
29  
piektdiena, 28.02.2020

Seko Cesvaines novadam
sociālajos tīklos