Aktualitātes

Pievienots: 03.07.2018

Cesvaines novada svētki 2018

Kā gadu no gada ierasts, jūlija noslēgumā Cesvainē svinam novada svētkus. Arī šogad visu vecumu novada iedzīvotājus un viesus sagaidīs plaša programma visas dienas garumā. Tā kā aizvien notiek Cesvaines pils jumta vidusdaļas rekonstrukcija, galvenā svētku skatuve šogad atradīsies skvērā pie domes. Svētku dienā tiks slēgta Pils iela posmā no bibliotēkas līdz Brīvības ielas krustojumam. Atvainojamies par neērtībām.

Arī šogad visas nedēļās garumā Cesvainē pulcēsies tuvāki un tālāki mākslinieki – šogad mākslas plenēram „Cesvaine” piecu gadu jubileja! Cesvaine ir pilsēta ar ainavisku, vēsturisku vidi, kas dod iespēju īstenot dažādus mākslas projektus. Kopš 2013. gada nedēļu pirms novada svētkiem Cesvaines kultūras nams sadarbībā ar Cesvaines mākslas studiju, kuru vada Cesvaines vidusskolas, Mūzikas un mākslas skolas pedagoģe profesionāla māksliniece Ērika Dogana, organizē mākslas plenēru „Cesvaine”. Plenērs rada sabiedrībā interesi par mākslu kā vērtību, par mākslinieku kā personu un sabiedrības sastāvdaļu, par radošu procesu un atšķirīgu redzējumu. Mākslinieki ir dažāda vecuma, ar dažādu pieredzi. Dalībnieki ir gan profesionāli mākslinieki, gan amatieri, gan mākslas skolotāji. Plenērs ir izaugsmes iespēju, attīstības un radošuma skola. Tā dalībnieki savstarpēji bagātinās, dalās pieredzē, ieinteresē sabiedrību ieraudzīt skaisto un citādo kultūrvēsturiskajā vidē un dabā, ienes svaiguma, radošuma un aizrautības dzirksti mazliet vienmuļajā pilsētas ikdienā. Plenērā piedalīsies vairāk nekā 15 viesmākslinieku un vairāk nekā 10 vietējo mākslinieku. Protams, plenēra laikā veidotie darbi būs apskatāmi svētku dienā, kad notiks izstādes „Mākslinieku iela” atklāšana.

Novada svētku galvenā diena būs bagāta ar aktivitātēm, bet jau no paša rīta, plkst. 8.00, kā ierasts ik gadu, cesvainiešus modinās Cesvaines pūtēju orķestris, ar tauru skaņām pieskandinot ceļus, ielas, pagalmus. Labrīt, Cesvaine!

Dienas gaitā arī sportiskas aktivitātes – plkst. 11.00 strītbola sacensības pie bijušās internātpamatskolas, kā arī plkst. 15.00 tikšanās ar Ventspils Dzīvnieku audzētāju biedrības suņiem pie pils strūklakas programmā “Ciemos Vinnijs un viņa draugi”. Īpaši gaidīti bērni.

Pirmspusdienā būs rotaļprogramma uz centrālās skatuves – pasākums jauniešiem un ģimenēm ar bērniem “Mildas noslēpumi” ar Kašeru, Sabīni Prenclavu un Katrīnu Cīruli. Savukārt pēc tam klausītājus priecēs vietējo jauniešu estrādes grupas, kas sagatavojušas lielisku koncertprogrammu “Mūzikas skaņās”. Jauniešus nomainīs koncertprogramma “Ar putniem”, kad svētkus kuplinās ne vien aktrise un dziedātāja Anta Eņģele, bet arī ārzemju mākslinieks – somu mūziķis Marko Ojala.

Muzikālā programma sagatavota visai bagātīga. Pēcpusdienā – muzikālā komēdija „Lielais loms”. Tā ir viena no pēdējām Annas Brigaderes komēdijām, kurā tēlota atdzimstošās pēckara Latvijas lauku pasaule un ir vairāk viegluma un lielu problēmu nenomākta dzīvesprieka nekā agrākajos A. Brigaderes skatuves darbos. Tā patiesi ir jautra spēle par „pāriem, kas dabonas”. Lugā ir ļoti dabisks, nesamākslots konfliktu risinājums, raita darbība, spriegi dialogi, īsti latviska valoda. Vislielāko lomu cilvēka personības tapšanā un visā viņa dzīvē A. Brigadere piešķir mīlestībai. Būdama laba psiholoģe, viņa zina, ka ne smags darbs, ne ciešanas, pat ne dabas skaistums pats par sevi nerada gaišu, harmonisku cilvēku. Harmonija meklējama savstarpējās attiecībās. Izrādē piedalās Latvijas teātru aktieri: Indra Burkovska, Evija Skulte, Ance Kukule, Dace Makovska, Raimonda Vazdika, Aīda Ozoliņa, Artis Drozdovs, Romāns Bargais, Juris Kalniņš, Voldemārs Šoriņš, Jānis Kirmuška. Producente – Aīda Ozoliņa, režisors – Voldemārs Šoriņš.

Savukārt pansionāta pagalmā dienas vidū – Andra Niedzviedža komēdija „Trīsarpus atraitnes” Jēkabpils novada Ābeļu pagasta amatierteātra izpildījumā. Cesvaines evaņģēliski luteriskā baznīca vērs durvis koncertu ciklam „Manas saules dziesmas”; tā ir mūziķu apvienības, kurā ietilpst Ilona Birģele, Anda Eglīte un Biruta Ozoliņa, trešā koncertprogramma. Pašas mākslinieces saka: „Apvienojot neapvienojamo, dzīvē iegūstam pārsteigumus. Tie pārtop mūzikā. Jaunas pārdomas, svaigas izjūtas, nebijušas atklāsmes ielādē jaunu realitāti.” Vienkārša tautasdziesma, ko turpina akadēmiskās kokles filigrānā improvizācija un ērģeļu ganu stabule, dūdu burdons, arvien papildinot un iekrāsojot muzikālā tēla saturu no trauslas latviskas ainavas līdz majestātiskai, spēcīga garīguma apdvestai līksmībai. Mūziķes savā programmā atskaņos latviešu komponistu šim ansamblim radītu oriģinālmūziku, skaņdarbus ērģelēm un koklei solo, kā arī tradicionālos dziedājumus. 2017. gadā ar koncertorganizācijas „Latvijas koncerti” atbalstu programmu „Tautasdziesma dievnamā” atskaņoja Saulkrastu luterāņu baznīcā, Ventspils Nikolaja baznīcā, Smiltenes luterāņu baznīcā, Liestāles protestantu baznīcā (Šveice). Ieeja – par ziedojumiem.

Bet vēl pirms vakara koncertiem pulcēsimies pils pagalmā, kur aicinām visus cesvainiešus un pilsētas viesus kopīgi apskatīt 800 kvadrātmetrus plašo valsts karogu, kas valsts svētku laikā tiks pacelts starp Rīgas TV torņa balstiem. Cesvaines radio un televīzijas tornis svin svētkus. Aktivitātes iesākumā Baltijas valstu dejotāju akcija – gājiens “Karoga gājiens” no TV torņa uz pils laukumu, piedalās dejotāji no Merjamā (Igaunija), Anišķiem (Lietuva) un Cesvaines (Latvija).

Jau 60 gadus Cesvaines radio un televīzijas torņa smaile ir augstākais punkts Baltijā. Pilsētas svētku laikā torņa karoga mastā tiks pacelts valsts karogs, bet informatīvajā stendā iedzīvotājiem būs iespēja uzzināt, kā darbojas e-paraksts, kas ir ātrs un vēl ātrāks internets, cik tālu TV un radio signālu pārraida Cesvaines tornis, kur notika pirmais cilvēka lēciens no drona un citu ko interesantu.

Muzikālo pasākuma daļu vakarā noslēgs vokālās grupas „Latvian Voices” koncerts „Sudrabs” un nakts balle ar grupām „Vēja radītie” un „Vidroks” uz centrālās skatuves. „Latvian Voices” jaunā koncertprogramma „Sudrabs” ir emocionāli spēcīga un uzrunājoša. Sudrabs kā briedums un sudrabs kā vienkāršība – tas raksturo šo koncertprogrammu. Programmā skan gan latviešu dziesmas džeza un popa aranžijās, gan populāras ārzemju melodijas a capella izpildījumā.

Svētkus noslēgsim svētdien, 29. jūlijā, Kraukļos, kur Baltinavas dramatiskais kolektīvs „Palādas” Kraukļu skolā piedāvā izrādi „Lauku kurorts piļsātnīkīm”. Ieeja bez maksas.

Novada svētku laikā visas dienas garumā pasākumi dažādām gaumēm un visiem vecumiem. Lai uzzinātu vēl daudz jauna par Cesvaini, Cesvaines tūrisma centrs aicina uz bezmaksas ekskursiju pa Cesvaines pilsmuižas kompleksu. Kā ierasts –  amatnieku tirdziņš, bērnu izklaides centra „CityKids” atrakciju darbnīca, piepūšamās atrakcijas un vēl daudzas citas aktivitātes.

Pusnaktī virs Cesvaines – salūts!

Kopējā ieejas maksa uz pasākumiem, sākot ar plkst. 21.00, – 5 euro; pirmsskolas vecuma bērniem ieeja brīva.

Gavilēsim Cesvaines novada svētkos kopā!

Linda Vanaga


Aptauja

Kādus pasākumus Jūs labprāt apmeklētu Cesvaines novadā?

February 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21
22
23 24
25 26
27
28  
Friday, 22.02.2019

Seko Cesvaines novadam
sociālajos tīklos