Aktualitātes

Pievienots: 21.06.2022

Monogrāfijas "Egils Rozenbergs" prezentācija, čellistes Emmas Bandenieces koncerts

2022. gada 1. jūlijā
Cesvaines pilī

18.00
Monogrāfijas "Egils Rozenbergs" prezentācija.

Mākslas zinātnieces Daces Lambergas monogrāfijas "Egils Rozenbergs" prezentācija, tikšanās ar grāmatas autori un tekstilmākslinieku Egilu Rozenbergu.

19.00

"Viena čella stāsts"

Soliste: Emma Bandeniece
Čella solo programma

Programmā:
Dž. Taveners “Threnos”
J.S.Bahs 1. svīta Sol mažorā, BWV 1007, čellam solo
Prelūdija
Allemande
Kurante
Sarabanda
Menuets I
Menuets II
Žīga



Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Kultūrelpa” atbalstam biedrība VIA ARS ir izdevusi bagātīgi ilustrētu monogrāfiju, kas apkopo mākslinieka radošo veikumu vairāk kā piecdesmit gadu garumā, iepazīstinot ar gobelēnu tapšanas līkločiem no 20. gadsimta 70. gadiem līdz mūsdienām.

Egila Rozenberga darbi veido mūsu muzeja kolekcijas “zelta fondu”, tie vienmēr tiek pamanīti un skatītāju apbrīnoti, kā arī neskaitāmas reizes pārstāvējuši latviešu tekstilmākslu dažādos nozīmīgos starptautiskos forumos.

Grāmatas teksta autore ir pazīstamā mākslas zinātniece Dace Lamberga, sastādītāja Dita Podskočija, redaktore – Māra Ņikitina, Ringsel dizains. Monogrāfiju “Egils Rozenbergs” papildina anotācijas angļu un franču valodā, vairāk nekā 70 darbu un to fragmentu tuvplānu reprodukcijas, kā arī plašs autora izvēlēto dokumentālo fotogrāfiju klāsts.

Par Egilu Rozenbergu: Kad Egils Rozenbergs 1966. gadā beidza Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolu, viņš nonāca dilemmas priekšā, jo nesaistīja Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā valdošais konservatīvisma gars. Tāpēc iekšējās intuīcijas vadīts, viņš izlēm par labu gobelēnmākslai, jo pievilka  novatoriskā studiju programma, un lēmums izrādījās liktenīgs. Mākslinieka radošie meklējumi izceļas ar vīrišķīgi stabilu domāšanu, ar tādiem izteiksmes veida pamatprincipiem, kas saistās ar atturīgu formu nosacītību, racionālu vispārinājumu un zīmējuma lakonismu. Izveidojas vēlme sižetu pakļaut vizuālajai izteiksmībai, domājot par dekoratīvās tekstilmākslas sūtību iekļauties interjerā. Būtiska kļūst izpildījuma maniere, kurā gludā gobelēna virsma kontrastē ar sumaka tehnikas reljefo pinuma faktūru. Rozenberga gobelēnos ieausti dažādi „stāsti” – ritmikas dejas kustības, etnogrāfiski ornamenti, jūras viļņu plūduma raksti, tālu zemju vērojumi, laikmetīgās tehnoloģijas iespaidi. Tajos atklājas mērķtiecīgi pārdomāts radošais ceļš no klasiskā gobelēna līdz telpiski apjomīgiem objektiem, apliecinot daudzveidīgu stilistiskā rokraksta, aušanas tehniku, dažādu šķiedru un materiālu maiņu. 2014. gadā Egils Rozenbergs saņem uzaicinājumu piedalīties Francijas Republikas Kultūras un komunikācijas ministrijas nacionālo manufaktūru rīkotajā gobelēnu projektu konkursā, kā rezultātā Nacionālā mēbeļu un Nacionālā paklāju un gobelēnu manufaktūra nopērk divas skices “Refleksijas – pārdomas I” un “Refleksijas – pārdomas II”, pēc kurām Francijā top divi lielformāta gobelēni. „Zvaigžņu stundu” ne tikai Egils Rozenbergs, bet arī visa latviešu māksla piedzīvo 2018. gada 6. aprīlī, kad kopā ar mākslas darba audējām un goda viesiem tiek pārgriezti auduma velki, svinīgi atzīmējot gobelēna pabeigšanu.


Aprīlis 2024
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12
13
14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24
25
26 27
28
29 30  
sestdiena, 13.04.2024
ceturtdiena, 25.04.2024
svētdiena, 28.04.2024

Seko Cesvaines apvienībai
sociālajos tīklos