7.februārī sākas Nodarbības "Ceļvedis audzinot pusaudzi"

Tiks organizēts desmit nedēļu nodarbību cikls, viena nodarbība nedēļā, nodarbības ilgums 2-2.5 stundas. Apmācības vecākiem vadīs psihologs un sociālā darba speciālists.

Lai sniegtu vecākiem izpratni par to, kas pusaudžiem šajā vecumposmā ir svarīgs, kas ar viņiem notiek un kā vecākiem veidot veiksmīgu sadarbību ar saviem bērniem, lai viņi kļūtu par nobriedušiem un veselīgiem pieaugušajiem, vecākiem būs iespēja mācīties runāt ar savu bērnu, izprast viņa emocionālo stāvokli, uzlabot zināšanas par reproduktīvo veselību, lai spētu attiecīgi rīkoties.

Apmācību laikā tiks risināti veselīga dzīvesveida jautājumi, pusaudžu seksualitātes un reproduktīvās veselības problēmas, emociju paškontrole, kas ietekmē psihisko veselību.


2018.gada aktivitāšu plāns
Noslēgušās nodarbības par pārtikas pakās ievietoto produktu pagatavošanu

Sākot ar 2015.gada 5.maiju, Latvijā trūcīgajiem iedzīvotājiem sāka izsniegt pārtikas palīdzības pakas. Izsniegto paku skaits gadā ir apmēram 534.2 tūkstoši. Tas ir nopietns atbalsts trūcīgajām ģimenēm. Arī Cesvainē ir salīdzinoši daudz trūcīgo iedzīvotāju, kas saņem šo atbalstu. Parasti rodas jautājums, ko šodien taisīt ēst un kā daudzveidot savu ēdienu no pārtikas paku produktiem.

Projekta „Veselai un laimīgai ģimenei Cesvaines novadā” ietvaros notika 3 praktiskās nodarbības, kur Marinas Zutes vadībā gatavojām veselīgus ēdienus no pārtikas palīdzības pakās iekļautajiem produktiem. Nodarbību cikls noslēdzās 1.novembrī. Protams, izmantojām arī dārzeņus, kas izauguši pašu dārzos. Daudziem cilvēkiem, tai skaitā arī man, ne visai garšo auzu pārslas. Praktiskajā nodarbībās gatavojām pankūkas ar auzu pārslām – lielisks veids, kā bērniem iebarot pārslas, jo pankūkās viņas pat nejūt. Vēl nodarbību dalībniekiem atklājums bija auzu pārslu kotletes. Vairums par tām bijām dzirdējuši, bet ēduši gan nebijām. Jāsaka, ka auzu pārslu kotletes ir pat ļoti ēdamas. Vēl zināms, ka pārtikas pakās ir gaļas konservi. Parasti tos gatavo mērcē vai kopā ar makaroniem. Mūsu variantā bija kartupeļu biezenis ar gaļas konserviem un klāt ēdām auzu pārslu kotletes ar krējuma – ķiploku mērci. Vienkārši un ļoti garšīgi. Pirmajās divās nodarbībās gatavojām otros ēdienus un krēmzupas, trešajā nodarbībā cepām auzu pārslu cepumus, gatavojām cepumu torti ar biezpiena pildījumu un cepām ķirbja kēksus.

Tuvojas svētki, tāpēc no projekta nodarbībām dāvinām visiem ķirbja kēksa recepti (sanāk diezgan daudz, tāpēc devas var samazināt):

400gr ķirbis, 150 ml piens, 250gr sviests, 200gr cukura (ja grib saldāku, var likt vairāk), 2 olas, 1 ēd.k cepamā pulvera, 500gr milti 150 gr žāvētu aprikožu (vai citi žāvēti augļi, vai kokosriekstu skaidiņas), 65gr rozīņu.

Glazūrai: 150gr pūdercukurs, 2ēd.k. citrona sula, 2ēd.k. sviesta.

Ķirbi sagriež gabaliņos un izvāra, atdzesē un saspaida ar dakšu. Sviestu kuļ ar cukuru, pakāpeniski pievieno olas. Sakultajai masai pievieno pārējos produktus līdz veidojas viendabīga masa. Cepeškrāsni sakarsē līdz 180 grādiem. Kēksu var cept lielā formā (cepšanas ilgums būs ap 45 min. līdz stundai) vai mazās papīra formiņās.

Veido glazūru: izkausētam sviestam pievieno pūdercukuru un citrona sulu. Masu maisa līdz veidojas viendabīga konsistence. Siltu glazūru klāj pāri gatavajam kēksam.

Labu apetīti!

Liels paldies visiem, kas ieradās uz nodarbībām, paldies Marinai, kas mums ierādīja ēdienus, paldies Asjai, Ilzei un Intrai no internātskolas, kas nodrošināja mums iekļūšanu skolā.

Projekta vadītāja Sandra Briede


Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai Cesvaines novadā

Cesvaines novada dome ir noslēgusi vienošanos ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par projekta 9.2.4.2/16/I/017 „Veselai un laimīgai ģimenei Cesvaines novadā” īstenošanu. Turpmākos trīs gadus Cesvaines novada iedzīvotājiem būs iespēja iesaistīties dažādos veselības veicināšanas pasākumos, kurus īstenos pašvaldība, izmantojot Eiropas Sociāla fonda (ESF) un valsts budžeta piešķirtos līdzekļus.

Projekta „Veselai un laimīgai ģimenei Cesvaines novadā” mērķis ir uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem visiem Cesvaines novada iedzīvotajiem, jo īpaši teritoriālās, nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotajiem.

Projekta ietvaros plānoti: fizisko aktivitāšu veicināšanas pasākumi - nūjošanas, skriešanas, fizioterapijas nodarbības u n ģimeņu sporta diena. Slimību profilakses pasākumi – seminārs par kustību nozīmi sirds un asinsvadu slimību profilaksē, seminārs par veselīgu uzturu un liekā svara problēmām, nodarbības par bērnu emocionālo audzināšanu un seminārs par atkarību problēmām. Tiks organizētas diskusiju grupas pusaudžiem par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem. Iedzīvotājiem, kas saņem pārtikas pakas, tiks rādītas ēdienu receptes, ko var pagatavot no paku produktiem.

 Projektā ir paredzēts iesaistīt vairāk nekā 1500 iedzīvotājus.

Kopējās projekta attiecināmās izmaksas ir 31760,00 EUR. No tām 85% jeb 26996.00 EUR ir ESF līdzfinansējums, bet 15% jeb 4764.00 EUR – valsts budžeta līdzekļi.

Aicinām iedzīvotājus sekot līdzi aktualitātēm un plānotajiem pasākumiem, kas tiks publicēti pašvaldības mājaslapā www.cesvaine.lv un Cesvaines novada domes informatīvā izdevumā “Cesvaines Ziņas”.

 
Informāciju sagatavoja:
Projekta vadītāja, Sandra BriedeProjekta aktualitātes

Laiks iet uz priekšu, nav aiz kalniem gada beigas, un arī projekta “Veselai un laimīgai ģimenei Cesvaines novadā” pasākumi šajā gadā lēnām finišē.

Fizioterapijas nodarbības turpinās otrdienās līdz oktobra vidum.

1.novembrī seminārs “Veselīgu un garšīgu pārtikas pakās iekļauto ēdienu pagatavošana”

Viens no  vispāratzītiem profesionāliem paņēmieniem labas veselības un augstu darbaspēju saglabāšanai ir ikdienas fiziskās aktivitātes palielināšana ar vienkāršiem ikdienas vingrojumiem. Šim nolūkam lieliski noder fizioterapija. Otrdien, 19.septembrī, noslēdzās fizioterapijas nodarbības senjoriem ar Kristīni Čačku. 11.00 notika nodarbības Cesvaines pansionāta iemītniekiem - otrdienās plkst. 12:00 sākās nodarbības senioriem fizioterapijā. Prieks par mūsu aktīvajiem pensionāriem, jo dažas dienas bija vairāk par 20 vingrotājiem. Ja kādam ir vēlēšanās, vēl arvien var nākt uz fizioterapijas nodarbībām otrdienās plkst. 17:30 Cesvaines internātskolas sporta zālē 2.stāvā. Šīs nodarbības joprojām turpinās, tās vada Krista Kupča.

Veselīgs dzīvesveids ir sirds un asinsvadu slimību profilakses pamats. Vispareizākā rīcība ir pilnībā likvidēt cēloni, nevis ārstēt slimības simptomus. To var izdarīt, dzīvesveidā ieviešot vienkāršus, bet ik dienu ievērojamus noteikumus. Eiropas un pasaules sirds slimību profilakses vadlīnijas balstās uz dažiem būtiskiem nosacījumiem – kategoriski aizliegts smēķēt, katru nedēļu jāvingro vismaz 150 minūtes, jāizvēlas veselīgs un sabalansēts uzturs, jāuztur veselīgs svars, holesterīna un cukura līmenis. Šie un citi svarīgi jautājumi bija apskatīti seminārā  "Kustību nozīme sirds un asinsvadu slimību profilaksē", kas notika 22.septembrī. Otrajā daļā fizioterapeite ierādīja vienkāršus vingrojumus, kuri stiprina sirdi. Vingrojumu veikšanai nav vajadzīga liela telpa, speciāls apģērbs vai aprīkojums, tāpēc tie ir pieejami ikvienam neatkarīgi no ienākumiem, vajag tikai gribēt to darīt. Semināra dalībnieki saņēma izdrukas ar vingrojumu kompleksu, kas palīdzēs turpmāk stiprināt sirdi. Visu vingrojumu veikšana aizņēma 10 - 15 minūtes. Laiku šiem vingrojumiem var atrast. Saprotams, ka vajag lielu uzņēmību, lai patstāvīgi, viens pats savās mājās katru dienu vingrotu, bet Cesvainē šobrīd norisinās projekta aktivitātes - otrdienās notiek fizioterapijas nodarbības (60 minūtes), trešdienās un ceturtdienās - skriešanas nodarbības, kurās lielāko daļu ir dažādi vingrojumi (katru dienu 80 - 90 minūtes), tātad nedēļā sanāk 220 minūtes. Aicinu visus apmeklēt sporta projekta sporta aktivitātes, kļūt veselākiem, stiprākiem un vienkārši labi pavadīt laiku.

Foto: Semināra sirds un asinsvadu veselībai apmeklētāji

Sandra Briede,
Projekta “Veselai un laimīgai ģimenei Cesvaines novadā” vadītāja,
foto no autores personīgā arhīva


Fotoorientēšanās „Zaļais skrējiens” 2017

Projekta „Veselai un laimīgai ģimenei Cesvaines novadā” ietvaros tika organizētas fotoorientēšanās sacensības „Zaļais skrējiens”, kas norisinājās pa Cesvaines pils parka teritoriju. Uz starta līnijas, saņemot karti, dalībniekiem parka teritorijā bija jāatrod dažādas brīdinājuma zīmes. Piedalīties varēja gan individuāli, gan ģimeņu komandas.

Laika apstākļi lutināja dalībniekus un aktīvākie varēja baudīt sacensību azartu, apvienojot patīkamu skrējienu pa zeltainām rudens ainavām Cesvaines parkā. Rezultātā starp ģimenēm 1.vieta „Ingas un Rainera” komandai ar dalībniekiem Ingu Bekasovu, Raineru Iecelnieku un Jāni Andreju. 2.vieta „Draugu” komandai, kurā piedalījās Madars Dreika ar Pauli Brimerbergu un  3.vieta „Mammai ar meitām” Dainai Stikānei, Alīnai Lapai, Katrīnai Stikānei un Elizabetei Stikānei. Individuāli ātrākā bija Ilona Pupause, 2.vieta Ievai Stradei un 3.vieta dalīta starp Sofiju Isačenko un Lindu Matisoni. Paldies aktīvākajiem dalībniekiem un joprojām aicinājums pārējiem cesvainiešiem būt aktīvākiem un izmantot iespēju bez maksas apmeklēt projekta ietvaros organizētos pasākumus.

Foto: Orientēšanās dalībnieki

Ilvija Kecko,
foto no autores personīgā arhīva

 


Projekta ietvaros noslēgušās skriešanas nodarbības

Skriešanu dēvē ne vien par demokrātiskāko sporta veidu, bet arī par vienu no veselīgākajām un katram ķermenim noderīgākajām fiziskām aktivitātēm, ar vienu mazu piebildi – ja vien tu skrien pareizi! Skriešana - tas ir lētākais un vieglākais veids, kā uzlabot savu fizisko stāvokli un atbrīvoties no liekiem kilogramiem, ja tādi ir. Lai skrietu, nav nekur jāpierakstās vai jāmaksā par abonementu - pietiek ar mūsu labo gribu un ērtiem apaviem. Skriešana ir ne tikai labs aerobais treniņš, kurš apgādā organismu ar skābekli, bet tā ir arī paātrina sirdsdarbību, tādā veidā palīdz uzlabot asinsrites un elpošanas sistēmu darbību.

18.oktobrī noslēdzās skriešanas nodarbības, kas notika projekta „Veselai un laimīgai ģimenei Cesvaines novadā” ietvaros. Kopā skrienot un vingrojot dalībnieki aizvadīja 36 stundas. Visas nodarbības vadīja Dzintars Tonnis, par ko viņam liels paldies! Ceram uz labu sadarbību arī nākamajos gados. Kopā sportoja skolnēni, jaunieši, vidējās paaudzes un senioru vecuma sportisti. Pavisam nodarbībās piedalījās kopskaitā 55 dalībnieki - daži visās nodarbībās, cits apmeklēja vienu vai divas nodarbības, bet katrs bija ieguvējs. Patiesu pārsteigumu pasākuma noslēgumā sagādāja Lūcija Ūdre, kura par godu skriešanas nodarbībām bija sacerējusi dzejoli:

Te mēs bijām visi kopā – jauni, vecu un pat mazi.
Jauki laiku pavadījām, vingrojumus pavingrojām,
Svaigu gaisu paelpojām, reizēm lietu pabaudījām,
Parkā priežu gaisu ieelpojām, Baronkalnu apciemojām.
Skolas stadions mums bija draugs – ja vien lietus nelītu,
Skrējām, lēcām cik kurš spējām, sviedri lija aumaļām.
Paldies sakām projektam – tiem, kas viņu radīja,
Lielāks paldies tam, kas viņu vadīja un īstenoja.
Bet vislielākais ir tam, kas mums visu mācīja –
Tas ir mūsu Dzintaram, visi kopā sakām – PALDIES!

Vēlos atgādināt, ka vēl līdz 12.decembrim internātskolas sporta zālē notiek fizioterapijas nodarbības ar Kristu Kupču.
Projekts ir finansēts no Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem.

Sandra Briede,
projekta vadītāja Cesvaines novadā,
foto no autores personīgā arhīva

Februāris 2018
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20
21
22 23 24 25
26 27 28  

Seko mums
sociālajos tīklos