Meistarklase “Stelles – audums – tautasdziesma” Ērgļos

12.10.2020., pateicoties programmai “Latvijas skolas soma", Cesvaines vidusskolas 10.klases jaunieši devās uz Ērgļiem, kur viesojās SIA “Mailīšu Fabrika” – vietā,  kurā notiek mūsdienīgu audumu ražošana, saglabājot senču tradīcijas. Apmeklējuma laikā jaunieši piedalījās meistarklasē “Stelles – audums – tautasdziesma”, kuras laikā uzzināja daudz interesantu faktu par aušanas tradīcijām Latvijā, aplūkoja 12 dažādos laikos gatavotās stelles. Šī ir unikāla vieta Latvijā, kur var redzēt vienuviet tik dažādas stelles: trizuļu stelles, sviru stelles, kā arī Latvijā izgudrotās un patentētās divu veidu Viļumsona stelles un visbeidzot programmējamās stelles – tā saucamās 21.gs. datorstelles. Apskatāmi arī aužamie stāvi , uz kuriem  auda 9.gs. Pārsteidzoši ir arī daudzveidīgie “Mailīšu Fabrikā” radītie gatavie izstrādājumi – segas, galdauti, pirts dvieļi, kas ar lielu mīlestību tapuši kādās no darbnīcā esošajām stellēm. Viesošanās laikā jauniešiem bija iespēja apskatīt  Rīgas Dizaina un Mākslas Vidusskolas audzēkņu darbus, kuri tapuši projekta “Tērpi no Latvijā audzētas aitu vilnas” laikā. Pataustot un salīdzinot 10 dažādu aitu vilnas šķirnes, bija iespēja noteikt, kura ir vislabākā, vienlaikus varēja iepazīties ar mūsdienīgiem tērpiem un aksesuāriem, kuri tapuši no šīs vilnas. Tie ir mēteļi, vestes, apmetņi, cimdi, cepures, masāžas zābaki, pirkstu lelles, somas – izstrādājumi, kurus radījuši projekta dalībnieki. Kā atzina paši jaunieši, šajā mācību ekskursijā bija lieliska iespēja gūt radošas idejas sava modes produkta izstrādei, apgūstot modes dizainu dizaina un tehnoloģiju kursā. Paldies Ilzei un Inesei Mailītēm par mūsu uzņemšanu SIA “Mailīšu Fabrikā”  un  programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju gūt zināšanas un pieredzi šādā veidā. Iedvesmojoši! Ir vērts doties uz Ērgļiem!

 

Cesvaines vidusskolas dizaina un tehnoloģiju skolotāja Ilze Pliska

Skolēni programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros apmeklē Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju

Sākoties jaunajam mācību gadam, turpinās programmas “Latvijas skolas soma”

piedāvātās iespējas skolēniem klātienē iepazīt Latvijas mākslas un kultūras nozari,

tādejādi papildinot skolā gūtās zināšanas. Izmantojot šo iespēju, Cesvaines

vidusskolas 4.- 6., skolēni mājturības un tehnoloģiju stundās kopā ar skolotājiem

apmeklēja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāles, kur apskatīja

Latvijas tekstilmozaīkas biedrības biedru darbu izstādi “Spēles ar audumu” un jostu

meistares Māras Krieviņas izstādi “Viss sākas ar punktu”. Vērojot izstādes “Spēles ar

audumu” darbus, skolēni uzzināja, ka tekstilmozaīka top šujot kopā mazus auduma

gabaliņus, kā rezultātā veidojas interesanti, mozaīkai līdzīgi raksti. Visiem auduma

gabaliņiem jābūt izgrieztiem precīzi pa kontūrlīniju, lai tie cits citam labi piegulētu un

būtu viegli sašujami kopā sarežģītā ģeometriskā rakstā. Tekstilmozaīkas darbos krāsu

izvēle var būt visdažādākā – no spilgti kontrastējošiem krāsu salikumiem līdz

mierīgos pasteļtoņos veidotiem rakstiem. Skolēni secināja, ka gan šujot tektilmozaīku,

gan darinot pērļu vainadziņus ir nepieciešama ļoti liela pacietība. Ar lielu interesi

skolēni apskatīja Māras Krieviņas izšūtos pērļu vainagus, kas savulaik bija ne tikai

tautas tērpa elements, bet raksturoja arī tā valkātājas noteiktu dzīves posmu. Izstādē

redzamajos vainagos ir atspoguļota visas Latvijas novadu krāsu un ornamentu

dažādība. Šādu izstāžu apmeklējums ir lielisks veids, kā mācību stundas padarīt

interesantākas un uzskatāmāk apgūt tēmas par kompozīciju, krāsu mācību, izšūšanu,

šūšanu. Paldies muzeja darbiniekiem par izstāžu organizēšanu!

Cesvaines vidusskolas dizaina un tehnoloģiju skolotāja Ilze Pliska

K.Skalbes memoriālais muzejs ''Saulrieti"

Pateicoties programmai "Latvijas skolas soma" 7.klašu audzēkņi apmeklēja K.Skalbes memoriālo muzeju "Saulrieti".

11.klase mācību ekskursijā apmeklē muzejus

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 11.klases skolnieki apmeklēja K.Skalbes memoriālo muzeju "Saulrieti" un brāļu Kaudzīšu memoriālo muzeju "Kalna Kaibēni".

Vides izpēte Varakļānos- pa grāfa Borha piedzīvojumu takām

3.a klases skolnieki kopā ar klases audzinātāju devās uz Varakļāniem, kur apmeklēja Varakļānu pili un piedalījās vides izpētes programmā skolēniem ” Pa grāfa Borha piedzīvojumu takām Varakļānos”.


Pasākums tika organizēts, pateicoties programmai ''Latvijas skola soma'' finansējumam.

4.klase apmeklē Rūdolfa Blaumaņa muzeju "Braki"

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 4.klases skolēni kopā ar klases audzinātāju apmeklēja Rūdolfa Blaumaņa muzeju "Braki". 

11.klase apmeklē teātra izrādi Valmieras teātrī

Pateicoties programmai ''Latvijas skolas soma'' 18.februārī 11.klases kolektīvs un viņu audzinātāja Lilija Kanaviņa apmeklēja Žila Verna teātra izrādi "80 dienās apkārt zemeslodei".

Skolēni apmeklē Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju

Iesaistoties programmā “Latvijas skolas soma” , Cesvaines vidusskolas 6.b, 7., 8.a, 9.a un 9.b klases skolēni mājturības un tehnoloģiju stundās kopā ar skolotājiem apmeklēja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāles. Muzeja apmeklējuma laikā skolēni apskatīja tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” izstādi “No dabas ziedu vainadziņš, man krāsains dzīpariņš”, Artūra Vītiņa personālizstādi “Redzamais. Neredzamais” un iesaistījās aizraujošā un izzinošā muzejpedagoģiskajā programmā – “Kas ir pilsētbūvniecība?”. Izstādes “No dabas ziedu vainadziņš, man krāsains dzīpariņš” apmeklējuma laikā skolēni priecājās par austajiem lakatiem un segām, kas darināti no dzijas, kura krāsota ar augu krāsvielām, uzzināja daudz jauna par Latvijas dabas krāsu bagātību un daudzveidību. Ar lielu aizrautību skolēni iesaistījās arī muzeja sagatavotajā uzdevumā “Prusaciņa mākslas detektīvs”, kur, apskatot A. Vītiņa košo gleznu izstādi, meklēja gleznu fragmentus. Ar aizrautību un interesi skolēni iesaistījās arī muzejpedagoģiskajā programmā - “Kas ir pilsētbūvniecība?”. Izmantojot dažādu veidu apbūves plānus, skolēniem bija iespēja uzzināt pilsētbūvniecības pamatprincipus, apbūves plānu un dažādu noteikumu nepieciešamību. Šādu izstāžu apmeklējums ir lielisks papildinājums mājturības un tehnoloģiju stundās apgūstamajām tēmām par aušanu, kompozīciju, krāsu mācību, kombinētajiem darbiem. Pēc izstāžu apmeklēšanas skolēni atzina, ka redzētie darbi ir ļoti iedvesmojoši un interesanti, un šāda veida mācību stundas ir daudz aizraujošākas. Paldies muzeja darbiniekiem par izstāžu organizēšanu!

Cesvaines vidusskolas mājturības un tehnoloģiju skolotāja Ilze Pliska

6.klašu ekskursija uz Gulbeni

Pateicoties programmai "Latvijas skolas soma", Cesvaines vidusskolas 6.klases decembrī apmeklēja izglītojošo un interaktīvo centru "Dzelzceļš un tvaiks".

Bildes skatiet šeit.

Meistarklase ar aktrisi Elīnu Vāni

28.oktobrī Cesvaines vidusskolas skolēniem bija lieliska iespēja iepazīties ar lielisko aktrisi Elīnu Vāni. Aktrise iesaistīja skolēnus dažādās aktivitātēs un pastāstīja par savas karjeras veidošanos un attīstību. Paldies Elīnai Vānei, diena Cesvaines vidusskolā bija izdevusies!

5.klases mācību ekskursija

17.oktobrī 5.klase mācību ekskursijas ietvaros apmeklēja Rūdolfa Blaumaņa memoriālo muzeju "Braki" Ērgļu pagastā.

7.klases mācību ekskursija

17.oktobrī 7.klases skolēni kopā ar audzinātāju I.Luci un latviešu valodas skolotāju S.Leimani apmeklēja J.Poruka muzeju - Druvienas veco skolu. Pirms ekskursijas skolēni lasīja J.Poruka stāstu ''Kauja pie Knipskas'' un rakstīja radošo darbu - vēstuli Cibiņam vai Bunģim. Muzejā skolēni erudīti atbildēja uz gides uzdotajiem jautājumiem un aktīvi iesaistījās aktīvā pasākumā - sniega kaujā.
Tā kā ir Karjeras nedēļa, skolēni devās arī uz Rankas pagasta bioloģisko saimniecību "Ķelmēni", kur iepazinās ar maizes tapšanas procesu un dāvanā saņēma arī Ķelmēnu produkciju.
Paldies Druvienas vecās skolas muzejam un Ķelmēnu saimniecei par sirsnīgo uzņemšanu un interesanto stāstījumu!

10.klases mācību ekskursija

10.oktobrī Cesvaines vidusskolas 10.klase devās mācību ekskursijā. Skolēni apskatīja Siguldu - Turaidas muzejrezervātā piedalījās piedzīvojumu pilnā orientēšanās spēlē, kura visus piepildīja ar pozitīvām emocijām. Vēlāk bērni uzkāpa arī Cēsu pils tornī.

Zinātnieku nakts 2019

27.septembrī 12.klases skolēni piedalījās pasākumā "Zinātnieku nakts 2019" Rīgā, Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā.

"Latvijas skolas soma" Cesvaines vidusskolā 2019./2020.mācību gadā

Ir sācies jaunais mācību gads un iniciatīva "Latvijas skolas soma" turpina Cesvaines vidusskolas skolēniem dod iespēju iepazīt Latvijas kultūru, mākslu un  zinātni. Piešķirtais finansējums šajā mācību semestrī ir 2051€.

 

Oktobris 2020
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

šajā sarakstā nav jaunumu ierakstu.

Seko mums
sociālajos tīklos